Program

XXII FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO 2019

PIĄTEK —  5 lipca

Godz. 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „L’Estrada” Teatr na Walizkach, Rynek (plac a)

Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva – rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, co wpłynęło znacznie na ukształtowanie się stylu jego przedstawień. Są zrozumiałe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku i narodowości. W Świdnicy odbędzie premiera nowego spektaklu TNW, którego tytuł nawiązuje do klasyki światowego kina — filmu Federico Felliniego „La Strada”. To symboliczny ukłon w kierunku wielkiego reżysera, którego twórczość korzeniami sięgała cyrku i teatru ulicznego. „L’Estrada” jest także bezpośrednim i alegorycznym odniesieniem charakteryzującym miejsce, w którym dzieje się tytułowa estrada czyli na ulicy. „L’Estrada” naszego teatru to niebanalna kompilacja etiud estradowych wkomponowanych w pejzaż miasta. Podczas spektaklu pojawią się postacie rodem z variété, z tv show, z cyrku osobliwości oraz z pobliskiego sklepu, którego nazwy nie ujawnimy. Pojawi się połykacz balonów, magik, żongler-monocyklista, mim, który nic nie powie (choćby go nawet przypiekać ogniem). Będzie tam też balet, hula hop, znikanie osób (w tym także ich portfeli) oraz najmniejszy człowiek na świecie. Cokolwiek się zdarzy będziecie o tym długo pamiętać. Wszystko okraszone olbrzymią dawką humoru oraz improwizacji charakteryzującą działania naszego teatru ulicznego.

Godz. 18.00 „Morskie opowieści” Teatr Łata, Rynek (plac b)

Założycielami Teatru Łata są Wioletta i Sławomir Dadej – twórcy niezależni, z teatrem związani od lat 90-tych. Twórczość Teatru Łata zanurzona jest w nurcie teatru fizycznego rzadko spotykanym w przestrzeni sztuki dla dziecka. Spektakle wyróżnia więc wyrazisty ruch, ekspresja i narracja prowadzona bez pomocy słów. Twórcom zależy aby otworzyć wyobraźnię dzieci i pokazać , że istnieje fascynująca przestrzeń dźwięku , obrazu i ruchu która niejednokrotnie mówi więcej niż wiele słów. „Morskie opowieści” to spektakl grany w sali i w plenerze, utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku rodem z niemego kina. Opowiada on historię pary bohaterów, którzy nie mogąc zaciągnąć się na żaden okręt postanawiają wziąć los we własne ręce i zbudować statek, na którym wyruszą w rejs. Jak to bywa na morskich szlakach – czekać ich tam będzie mnóstwo przygód. Nasi bohaterowie stoczą bitwę morską, będą musieli walczyć z żywiołem podczas burzy, stanąć oko w oko z groźną ośmiornicą aż wylądują na pozornie bezludnej wyspie…

Godz. 19.00 „W drodze między snem a jawąTeatr „Zielona Gęś” DDSW, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Seniorzy z Teatru „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor w Świdnicy po raz kolejny stają na scenie, by poruszać serca widzów i dzielić się swoją historią. Scenariusz rodził się scena po scenie w wyniku grupowych ćwiczeń, improwizacji i obserwacji. Reżyserką, scenarzystką oraz opiekunką grupy jest Monika Masłowska, której od lat pomagają Elżbieta Wilk — aktorka i Poruszycielka oraz Jolanta Rosińska, która zajmuje się kostiumami. Technicznego wsparcie udziela grupie Krzysztof Cerk oraz Mariusz Kamecki. Historia „W drodze między snem a jawą” jest pozornie bardzo znajoma — samotność i pustka, która zostaje po odejściu bliskiej osoby i pamięć kochania, która budzi do życia i daje siłę, by wyruszyć raz jeszcze w poszukiwaniu sensu i miłości. Czy, gdy jesteśmy starsi jeszcze możliwe? Gdzie jej szukać? Czy marzenia mogą spełnić się w realnym świecie?

Godz. 20.00 „W piwnicy Ducha Gór” Teatr Czerwona Walizka, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Teatr Czerwona Walizka jest tworem w stanie nieustającego przeobrażenia. Organizacją działającą na styku dziedzin teatru, organizacji imprez, animacji społecznej i arteterapii. Ogromna część działalności Czerwonej Walizki to produkcja spektakli teatralnych — głównie w nurcie teatru dla dzieci, teatru ulicznego, ale też sięgającego do środków wyrazu teatru alternatywnego. Czerwona Walizka nie stroni od wszelkiego rodzaju przedsięwzięć — bywa na festiwalach, w domach kultury, na targach, wernisażach, świętach wsi, miast i miasteczek w kraju i za granicą. W spektaklu  „W piwnicy Ducha Gór” bohaterowie schodzą do domowych podziemi — a tam, wśród zapachu stęchlizny i plątaniny pajęczyn i kożucha kurzu wyłaniają się stare, zapomniane przedmioty po babci. Przedmioty przywołują historie… Czy w czasach smartfonów i tabletów dawne historie coś znaczą? Z mroków piwnicy wydobyte, pokryte patyną, niedorzeczne, fantastyczne opowieści o władcy Karkonoszy wielu imion, którego, jak łatwo się domyślić, w dobie globalizacji można spotkać wszędzie. A bywa on złośliwy, wredny, łaskawy i figlarny — zależnie od swojego widzimisię.

Godz. 21.30 „Fin Amor” Teatr Ewolucji Cienia , Rynek (plac a)

Teatr Ewolucji Cienia jest stosunkowo młody na rynku teatralnym, jednak jego liderzy to osoby o wieloletnim doświadczeniu. Sławomir Dadej był aktorem i współtwórcą sukcesów Teatru Biuro Podróży w latach 1992-2003; Wioletta Dadej z teatrem związana była od 1991 (w latach 1996—1997 uczestniczyła w projekcie „Pieśń Kozła”). Teatr Ewolucji Cienia jest więc syntezą doświadczenia, jakie wnieśli ze sobą liderzy i najstarsi członkowie zespołu oraz energii i młodzieńczego entuzjazmu jaki wnieśli ze sobą młodsi członkowie grupy. Ich spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii.  „Fin Amor” to spektakl kostiumowy, który w warstwie fabularnej opowiada historię miłości Jego i Jej — bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Mamy więc Ją — damę i Jego — rycerza , który musi przejść określoną drogę aby zasłużyć na względy swej wybranki serca. Spektakl ukazuje drogę powstawania uczucia z punktu widzenia mężczyzny. Śledzimy więc historię bohaterów od irracjonalnego, pierwszego impulsu przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń.

SOBOTA — 6 lipca

Godz. 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Godz. 17.00 „Bazar” Klaun Rufi Rafi, Rynek (plac a)

Klaun Rufi Rafi to alter ego Rafała Biesiady, performera, animatora kultury i pedagoga zaangażowanego w wiele projektów artystycznych oraz społeczno-kulturalnych. W przedstawieniu „Bazar” Klaun ciągnąc cały swój dobytek na wózku przystaje, by sprzedać swoje rupiecie. Sprzedać rupiecie czy zabawić spotkanych ludzi? Nieokrzesany klaun-handlarz inicjuje kontakt z uczestnikami wydarzenia, rozbawia i wzrusza małych i dużych. Raz proponuje usługi taxi, raz wentyluje swoją ręczną klimatyzacją, a innym razem chce zostać przytulanką. Jak to bywało na jarmarkach, z całego tego wesołego kramu wyłania się nieoczekiwanie przedstawienie pełne komicznych sytuacji, slapstickowych gagów i chwil wzruszenia.

Godz. 18.00 „Koty 3” Teatr Gry i Ludzie, Rynek (plac b)

Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Od początku istnienia Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym, występującym na scenach krajowych i zagranicznych. Scena Teatru mieści się w zabytkowym budynku dawnego dworca kolejowego w Katowicach-Dąbrówce Małej. Miały tu miejsce premiery wszystkich spektakli dla dzieci w ramach stałego repertuaru, czyli prezentowane w każdy weekend od września do kwietnia Podwieczorki Teatralne, a także przedstawienia dla dorosłych. „Koty Trzy” to wesoły i bardzo kolorowy interaktywny spektakl dla najmłodszych dzieci (dzieci w wieku przedszkolnym). W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie. Kto jest ciekawy co stanie się z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko musi to zobaczyć. Kociaki są niesforne i dowcipne, rozśpiewane i roztańczone, choć czasem z ich muzykowania wychodzi „kocia muzyka”.

Godz.19.00 „O psie podróżniku” Teatr Bajka, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza. Stawia głównie na ożywczą moc martwych przedmiotów. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności. W „O psie podróżniku” dziewczyna z gitarą i jej wesoły, niesforny Pies Łomot  podróżują po świecie przeżywając różne przygody. Te najciekawsze opowie sam Pies, a jego towarzyszka zainscenizuje to wszystko widzom. Stara walizka i podróżny plecak to kopalnia różnych, ciekawych przedmiotów z których można wyczarować gadające muchy, a podróżna gitara zamieni się w nieznajomą panią. Do zabawy na scenę zapraszane są też dzieci, refrenem przewodnim jest piosenka śpiewana przez całą widownię.

Godz. 19.30 otwarcie wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza, Galeria Fotografii, Rynek 43

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. Obecnie rozwija sztukę żel-art, której jest twórcą. Technika ta polega na wypełnianiu obrazów pojedynczymi kropkami żelowymi. Jego prace dotychczas poza Polską były prezentowane na wystawach w Brukseli, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Mieszka w Krakowie.

Godz. 20.00 spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Godz. 21.30 „Wiśniowy sad” Lwowski Teatr Woskresinnia, Rynek (plac a)

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna (absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS) postanowili stworzyć nową scenę. Teatr bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując dotąd nieznane publiczności dzieła światowej dramaturgii. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego. „Wiśniowy sad” to jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Czechowa przetłumaczone na język teatru ulicznego. Przeniesione na scenę plenerową ze szczudłami , ruchomymi konstrukcjami, żywym ogniem i efektami specjalnymi. Czy w ten sposób można opowiedzieć historię wielkiego klasyka rosyjskiej literatury? Teatr Woskresinnia swoją realizacją dowodzi, że najbardziej znane scenariusze mogą być uniwersalne. Dzięki mistrzowskiemu operowaniu obrazem, intrygującej scenografii czy wysokim walorom sztuki aktorskiej, dzieło zyskało nowy wymiar.

NIEDZIELA — 7 lipca

Godz. 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Godz. 17.00 „Kamienny” Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Rynek (plac a)

Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” założony został w 1999 r. przez Piotra Kulczyka. Obecnie jest prowadzony przez niego i Edytę Szotę-Kulczyk. To teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana wizja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happeningów. „Kamienny” to widowisko familijne, narracja o romantycznym bohaterze osadzona w pejzażu popularnych bieszczadzkich legend i zapomnianych już bajań. Widz wraz z aktorami wkracza do magicznej krainy gór Bieszczadów. Regionu, w którym niezwykłe legendy, tajemnicze wierzenia i fantastyczne opowieści przeplatają się z rzeczywistością utkaną wśród iście bajkowych krajobrazów. Główny bohater to młodzieniec, który zakochuje się bez reszty w pięknej Dobromile, a ona odwzajemnia mu się równie silnym uczuciem. Zakochani postanawiają postawić dom i założyć rodzinę. Jednak, jak to bywa w życiu, idylla nie trwa długo…

Godz. 18.00 „Swinging Charleston” Teatr Nikoli, Rynek (plac b)

Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1992. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. W 2013 roku Teatr oraz jego założyciel Mikołaj Wiepriew zostali uhonorowani odznaką Honoris Gratia miasta Krakowa za całokształt działalności. Spektakl „Swinging Charleston” poprzez formę kabaretową w groteskowy sposób pokazuje czasy prohibicji, czasy pięknych kobiet i mężczyzn nie bojących się ryzyka, gdzie życie upływa przy dźwiękach charlestona, a w powietrzu unosi się zapach palonych cygar. Kabaretowe lata 20. to czasy, kiedy po ulicach jeździły stylowe samochody, w powietrzu słychać było świst wystrzelonych kul, a pełne pasji tango opróżniało nawet najlepiej strzeżone kieszenie. Lejący się alkohol rozkręcał sytuacje, a szalejące procenty rozbijały z trzaskiem pędzące samochody. Lekka forma przekazu bogata w elementy cyrkowe, akrobatyczne i taniec, daje w spektaklu pełny obraz tamtych czasów.

Godz.19.00 „Czerwony Kapturek — bajka samograjka”, Teatr Bajka, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Klasyczna historia „Czerwonego Kapturka” wg Jana Brzechwy opowiedziana zostanie poprzez lalki stolikowe.  Sceną jest stół, który najpierw jest domkiem dziewczynki, potem lasem, by w finale stać się babcinym łóżkiem. Wilk w kabaretowy, prześmiewczy sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę dzieci. Tradycyjnie już w Teatrze Bajka są też wesołe piosenki śpiewane z humorem i wraz z publicznością.

Godz. 20.00 „Ukryte” Teatr Hom, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Teatr HoM to projekt integrujący artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki. „Ukryte” to miejsce do którego ucieka człowiek przed nudą i frustracją dnia codziennego. Chłopiec w nim zamknięty, ma tam swoją kolekcję lalek. Jednak gdy nie patrzy, emocje które przyniósł do ich ukrytego, nakręcanego świata, rodzą ich własne małe błahostki, miłostki… i tragedie. Ten pantomimiczny spektakl inspirowany jest twórczością Tima Burtona.

Godz. 21.30 „Przystanek Klaunada” Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr „Lvivki”  ze Lwowa, Rynek (plac a)

Teatr „Lvivki”  z Lwowa tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy,  absolwenci  lwowskiego  studia cyrkowego. Teatr Uliczny „Highlights” z Kijowa założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. Zespół Anatolia Pietrowa rozpoczął też produkcję spektakli plenerowych, które łączą ekspresję aktorską z tańcem i elementami o charakterze wizualnym. Spektakl „Przystanek Klaunada” inspirowany sztuką teatru i cyrku  przygotowany został  w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego realizowanego przez krakowski  VISART. Estetyka  przedstawienia sięga do  praźródeł klaunady, mającej swój początek w  starożytnym  Egipcie, ale także zawiera  elementy  nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem.  W spektaklu  pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz  tańców  na  szczudłach artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.

Impreza towarzysząca:

Godz. 16.00 Familijne warsztaty plastyczno-teatralne „Żywioły w teatrze czyli mnóstwo zabawy”, Galeria Fotografii (Rynek 44) — zapisy do  3 lipca: h.szymanska@sok.com.pl

plac a — wejście do biur ŚOK przy słupie ogłoszeniowym

plac b — wejście główne do Teatru

plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

XXI FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO 2018

PIĄTEK — 6 lipca

Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „Żeglarze siedmiu mórz” Teatr Rozrywki „Trójkąt”, Rynek (plac a)

Każdemu znany jest termin „morskie opowieści” — synonim niestworzonych historii. Spektakl „Żeglarze siedmiu mórz” jest skonstruowany z takich właśnie, nieprawdopodobnych fabuł, które, co najciekawsze, w większości są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, jednak mocno zmienionych i ubarwionych. Przez to, przedstawienie ma wymiar także edukacyjny, od morskich legend, do informacji geograficznych i historycznych, a także przyrodniczych. Osią spektaklu jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych „wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści, a „szczury lądowe”, prowadzące nudne, domowe życie, z zazdrością się temu przysłuchują.

Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, aczkolwiek realizował i poważniejsze przedstawienia. W repertuarze posiada spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, przy czym skonstruowane są tak, by były atrakcyjne dla wszystkich widzów oraz wysoce interaktywne.

Godz. 18.00 „Punch & Judy” Teatr A3, Rynek (plac b)

„Punch & Judy” bawi publiczność ironią, ciętą ripostą, humorem, wartką akcją i lekką fabułą. Każdego bawi co innego: dzieci — wielkie maski i zabawne historie, dorosłych — komizm sytuacji i słowa. Kolorowy świat żartu wciąga zarówno dzieci, jak i dorosłą publiczność w historię rodem z każdej typowej miejskiej społeczności: Punch — rozbrykany wisus i wrzaskliwa matrona Judy toczą walkę podjazdową o dowodzenie w sytuacjach, które zdarzają się wszystkim i na co dzień. Ponieważ do akcji wkraczają postaci Konia, Psa, Policjanta i Doktora — historia nabiera rozpędu, rozmachu i rubaszności. Spektakl grany w konwencji dell arte przez trzech aktorów wcielających się w siedem postaci ubranych w barwne, karykaturalne kostiumy. Żonglują dowcipem, przełamują dystans przestrzeni gry dzielącej aktorów od publiczności oraz łączą grę w żywym planie z grą kukłami za parawanem.

A3Teatr zasadniczo nie posługuje się tekstem, ale niekiedy po niego sięga. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest. Nie trzyma się linearnych historii, a aktorów wiąże siatką wzajemności; wodzi na pokuszenie humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów — nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę sferę odbiorcy.

Godz. 19.00 „Wspomnienia z kufra wyciągane…” Teatr „Zielona Gęś” DDSW, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

 „Wspomnienia z kufra wyciągane…” to zbiór opowieści z życia babci Doroty, które z dziecięcą ciekawością i lekkością wyciąga od niej jej słodka wnuczka Zuzia. Zabiera widzów w podróż do świata, który już odchodzi w zapomnienie, ale problemy i radości zostają te same. Choć na zewnątrz wszystko jest inne, w środku człowiek nadal jest taki sam — tak samo bezbronny wobec śmierci i miłości, tak samo poszukujący radości i swojego miejsca w życiu. W tym niezwykłym kufrze kryją się historie, moje i twoje. Już czas. Pora je odkurzyć.

Teatrzyk „Zielona Gęś” przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” działa od 11 lat. Na deskach ŚOK‑u mogliśmy oglądać go nie raz, a na Fetsiwalu Teatru Otwartego gościł już czterokrotnie. To teatr amatorski, tworzony z pasją i dużym zaangażowaniem. Inspirację czerpie ze sztuki pantomimy i tańca, przemawia bardziej obrazem niż słowem. Średnia wieku aktorów to 70 lat!

Godz. 20.00 „Klaun w Balonie” Teatr Klauna Feliksa, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Feliks na oczach widzów realizuje marzenie o lataniu. Pomysłowy klaun organizuje wielką wyprawę balonem, konstruuje helikopter i podejmuje próbę wystartowania zbudowanym przez siebie samolotem. Podczas spektaklu dzieci poznają tajemnice pantomimy, iluzji, muzyki i żonglerki. „Klaun w balonie” to duża dawka śmiechu i wspaniałej zabawy dla całej widowni. Dobra zabawa gwarantowana!

Godz. 20.30 „Memy” wernisaż wystawy Marty Frej, Galeria Fotografii (Rynek 44)

Marta Frej — malarka, ilustratorka , animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Godz. 21.30 „27 krótkich spojrzeń” Grupa LINEACT, Rynek (plac a)

Czy każda historia zaczyna się od spojrzenia? Ile historii zawiera się w samym spojrzeniu? Spektakl „27 krótkich spojrzeń” to ruchowa rozprawa artystów z tematem poszukiwania miłości. Tańcem i muzyką opowiadają historię o spotkaniu z drugim człowiekiem i tęsknocie za bliskością. O obecności, którą doceniamy dopiero doświadczając nieobecności. W spektaklu tradycyjne, obrzędowe myślenie o relacji dwojga ludzi zderzone jest ze współczesną kulturą wielozadaniowości, ciągłej pogoni, mijania się, a sfera rzeczywistości miesza się ze sferą wspomnień i marzeń zobrazowanych tutaj widowiskowym podniebnym tańcem na linach. „27 krótkich spojrzeń” to widowisko teatralno- taneczne, w którym taniec realizowany jest zarówno na poziomie publiczności, jak na ścianie budynku.

Grupę LineAct tworzą artyści wielu dziedzin sztuki. Ich misja opiera się na poszukiwaniu nowatorskich i oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy spektakl jest w znacznym stopniu podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. Wchodzi w dialog z architekturą, rozpoznaje jej ruchowy potencjał, nie poprzestaje jedynie na biernej interpretacji obrazu. Grupę inspirują często historie i tradycje lokalne.

SOBOTA — 7 lipca

Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „Smerf Ważniak leci w kosmos” Teatr Terminus A Quo, Rynek (plac a)

„Smerf Ważniak leci w kosmos” to historia wymyślona przez duet Edward Gramont – Cezary Molenda, odwołująca się do stereotypowych zachowań bajkowych smerfów walczących nieustannie z okropnym prześladowcą Gargamelem. Historia jak w filmie: Smerfy znajdują miejsce na zbudowanie wioski, gdzie powstają domki-grzybki. Idyllę zakłóca obecność Klakiera i Gargamela i jego chęć unicestwienia Smerfów. W końcu Smerfy po naradzie postanawiają zbudować rakietę i wysłać Gargamela w kosmos. Podstęp się udaje, Gargamel wchodzi do rakiety, by po „odpaleniu” wrócić na ziemię, pokonany, cały umazany błotem.

Terminus A Quo to teatr alternatywny działający od roku 1976 w Nowej Soli. Teatr wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego. Na przestrzeni 40 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Założycielem teatru, reżyserem wszystkich przedstawień i autorem większości z nich jest Edward Gramont.

Godz. 18.00 „Bill Bombadill” FRIKart, Rynek (plac b)

Czy jesteście gotowi na wejście do magicznego świata żonglerki, akrobatyki, pantomimy i oryginalnych gagów? Tylko ostrożnie, bo to jazda bez trzymanki — „Bill Bombadill” sprawi, że będziecie pękać ze śmiechu, a potem przecierać oczy ze zdumienia. „Bill Bombadill” to rodzinne, interaktywne, pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki. Świetnie bawią się na nim dzieciaki i dorośli. Bill nie pozwoli stać bezczynnie — wchodzi z widownią w dialog i wciąga ją na scenę!

Dla FRIKart sztuka cyrkowa to nie lwy skaczące przez obręcze i foki odbijające piłkę — sztuka cyrkowa to siła, zręczność i wyobraźnia tkwiące w człowieku! Udowadnia, że żonglerka, pantomima i taniec z ogniem potrafią zachwycać artyzmem i profesjonalizmem, ale też bawić lepiej niż najzabawniejsze komedie. Spektakle FRIKartu to ciarki na plecach i terapia śmiechem — idealne propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Misją zespołu jest przekonanie ludzkości, że sztuki cyrkowej można się nauczyć. Dlatego też pomagamy złapać bakcyla, kształtujemy charakter i pokazujemy, że żonglowanie, akrobacje i cyrkowe triki to świetny sposób na spędzenie czasu i rozwijanie cech, które tylko pozornie nie są związane ze sztuką nowego cyrku.

Godz. 19.00 „Magiczne drzwi” Teatr Alelale, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Spektakl „Magiczne drzwi” opowiada historię dziewczynki, Hani, która czuje się nieakceptowana przez rówieśników. Nie czując z nimi porozumienia, poszukuje innych form spędzania wolnego czasu, budując własne światy. Na swej drodze napotyka magiczne drzwi, przez nie, wkracza do świata wyobraźni, a potem do świata sztuki. Tam spotyka najważniejsze osobistości: Panią Wyobraźnię, Pana Światłocienia, Barwy Podstawowe, Perspektywę o wielu obliczach. Co wyniknie dla niej z tego spotkania? Czy odnajdzie w świecie sztuki nowych przyjaciół, a może zaprzyjaźni się ze swoimi rówieśnikami? Hania, w podróży, przemierza świat sztuki, ale przede wszystkim, odkrywa siebie samą. Spektakl przybliża podstawowe pojęcia ze świata sztuki. Odpowiada na pytania: czym jest perspektywa, kompozycja i jakie są ich rodzaje, czym jest dwuwymiar, a czym trójwymiar. Ale jest też opowieścią o poznawaniu samego siebie, odkrywaniu talentów, akceptacji, przyjaźni.

Teatr Alelale tworzą: Iga Jambor-Skupniewicz, Karolina Suchodolska, Karolina Kasprzak, aktorki spragnione teatralnych wyzwań. W kręgu ich zainteresowań znajduje się przede wszystkim teatr formy, teatr lalek. Są związani z Bydgoszczą, ale grają wszędzie tam, znajdują odbiorców. Realizują spektakle kameralne. Grają dla dorosłych, dla młodzieży, dla dzieci. Ich misją jest edukacja przez teatr. Eksplorują teatr formy, wgryzając się w sferę pierwotnej muzyczności teatru, traktując swoje ciało i elementy scenografii jak instrumenty.

Godz. 20.00 „Matka Polka od wszystkiego” Niezależny Zespół Primberki, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Spektakl opowiada o młodej dziewczynie, która migruje do Wałbrzycha w trudnych latach dziewięćdziesiątych — „miasta bez perspektyw” .Tu w obcym i nieprzychylnym środowisku samotnie buduje własny dom i rodzinę. To opowieść o wielkich planach i ambicjach zderzonych z twardymi realiami życia. Przedstawia siłę i odwagę, ale też kruchość i subtelność kobiet. Artystka nie ogranicza się jedynie do wyśpiewania utworu, interpretuje go aktorsko. Jej piękny, melodyjny głos w połączeniu z charyzmą i temperamentem scenicznym zamieniają piosenki w małe dzieła sztuki.

Pomysłodawcą spektaklu jest Bożena Olizarowicz po mężu Oleszkiewicz — aktorka, lalkarka, piosenkarka, laureatka wielu nagród artystycznych. śpiewająca aktorka, wszechstronnie utalentowana. Laureatka wielu muzycznych konkursów. Występuje z zespołem Primberki (piano — Bartosz Warkocz Warkoczyński, akordeon — Erwin Grzelecki, kontrabas — Michał Kuźnicki, perkusja — Bartek Libera, teksty piosenek — Dorota Jagodzińska; kompozycje — Bartosz Warkoczyński i Bożena Olizarowicz po mężu Oleszkiewicz).

Godz. 21.30 „Mistrz i Małgorzata” Teatr Formy, Rynek (plac a)

Moskwa lat trzydziestych. W mieście, w którym rządzi Stalin, szaleją zbrodniarze komunistyczni, panuje socrealizm a Bóg nie istnieje, pojawia się — wraz ze swoją przedziwną świtą — ekscentryczny konsultant z zagranicy, specjalista od czarnej magii. Szybko okazuje się, że stary porządek zostaje wywrócony do góry nogami, a w dobrze znaną codzienność wkracza chaos i niepokój. Tak w skrócie przedstawia się zarys fabularny „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa — jednej z najwybitniejszych, najbardziej popularnych powieści w dziejach światowej literatury. Artyści Teatru Formy przygotowali jej wersję pantomimiczną, tzw. mimodram. To współczesna, odwołująca się do klasycznego filozoficznego motywu walki dobra ze złem, choreograficzna opowieść o naturze człowieka, niezmiennej od lat i od lat poddawanej tym samym próbom. Archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch natur drzemiących w ludzkiej istocie znajduje tu swe idealne odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyce, a także w efektownej scenografii.

Teatr Formy istnieje od 1996, prowadzony jest przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego.

Impreza towarzysząca:

Godz. 16.00 Familijne warsztaty plastyczno-teatralne „Rytm w ruchu, obrazie i dźwięku”, Galeria Fotografii (Rynek 44) — zapisy do 5 lipca: h.szymanska@sok.com.pl

NIEDZIELA — 8 lipca 

Godz. 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „Tobi show” Cichy Teatr, Rynek (plac a)

Clown Tobi to postać, która wciąga widzów w świat magii. „Tobi show” składa się z serii interesujących etiud, do których Clown wciąga swoją publiczność. Wszystko, co ma dla swoich widzów mieści się w jego czarodziejskiej walizce. Poczynając od żonglerki piłkami, maczugami, aż do mrożącej krew w żyłach próby z nożami. Potrafi też wyczarować z kapelusza kulę i za sprawą swych zdolności zobaczyć, co nas czeka. Tobi po Świecie podróżuje na magicznym jednokołowym rowerze, ale żeby wyruszyć potrzebuje pomocy publiczności. Pokaz jest zabawną interaktywną formą, która jest kierowana do osób od lat 3 do 103.

Godz. 18.00 „O ósmej na Arce” Zdrojowy Teatr Animacji, Rynek (plac b)

 „O ósmej na Arce” to intrygująca historia opowiada o przygodach pingwinów oraz o ich wystawionej na poważną próbę przyjaźni, przede wszystkim jednak porusza w lekki, bardzo przystępny dla najmłodszych sposób istotne problemy filozoficzne. Bohaterowie spierają się o to, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to dlaczego go nie widać, czy jest sprawiedliwy, co jest dobre, a co złe, czy można zrobić komuś krzywdę i nie ponieść za to kary… Dyskurs ukazuje dziecięcą ciekawość świata, odwagę w zadawaniu ważkich pytań, trafność spostrzeżeń na temat spraw najważniejszych.

Zdrojowy Teatr Animacji założony został przez znanego wrocławskiego aktora Andrzeja Dziedziula, powstał jako Scena Lalkowa przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Zajmował wtedy dwa pokoje przy ul. Drzymały. Pierwszą premierą nowej sceny (5.12.1976) była baśń według J.Ch. Andersena „Kto się boi królowej śniegu” w reżyserii Andrzeja Dziedziula. Momentem przełomowym w życiu teatru było otrzymanie własnej sceny, czyli Teatru Zdrojowego w Cieplicach w 2000 roku. Obecnie funkcjonuje pod nazwą: Zdrojowy Teatr Animacji.

Godz.19.00 „Zaczarowana Walizka” Teatr Bajka, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

„Zaczarowana Walizka” to autorski spektakl lalkowy o mocy przyjaźni i miłości. Dopowiada niedopowiedziane. W małych walizkach mieszkają lale, laleczki, lalunie. Mają w nich domki i ogródeczki. Wspólnie pracują i gospodarzą. Mogłyby posłużyć za przykład niejednemu człowiekowi. Lecz czasem zdarzają się kłótnie i psikusy — wówczas do akcji wkracza sam Pan Walizka.

Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza. Stawia głównie na ożywczą moc martwych przedmiotów. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

Godz. 20.00 „Kopciuszek” Teatr Piaskowej Animacji, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Widzowie staną się świadkami bardzo rzadkiej sztuki oraz niezwykłego widowiska, które pozostaje na długo w pamięci. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia powstanie autorska interpretacja bajki o Kopciuszku. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię, niezrównana animacja tworzona na żywo, zabierze widza w niezwykłą podróż do magicznego świata baśni.

Teatr Piaskowej Animacji „Fieb” — piaskowa animacja to bardzo rzadka i oryginalna sztuka, która na długo pozostaje w pamięci. To niezwykłe połączenie muzyki i wzruszającej historii powstającej na oczach widzów

Godz. 20.45 „My body No body” Alchemia teatralna, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Popularne, utwierdzone w średniowieczu, a tak naprawdę zaproponowane z pełną mocą już przez Platona twierdzenie, że ciało jest więzieniem dla duszy domaga się dzisiaj krytycznego spojrzenia, a w konsekwencji poważnej reinterpretacji trwającego tysiąclecia binarnego podziału na ciało i ducha, a priori stawiającego to drugie wyżej w hierarchii wartości. Należy się zastanowić czy to właśnie nie ciało jest dzisiaj najbardziej gorącym polem batalii społecznych i politycznych.  Ciało, które może stać się nie tylko symbolem pewnych dążeń wolnościowych ale być rzeczywistą przestrzenią zapisu epoki. Nasze ciała nieustannie podlegają represjom politycznym, biernej zbiorowej agresji, wymogom społecznym czy też ekonomicznym. Zasadne wydaje się postawienie pytania: Czy ciało jeszcze wciąż należy do mnie? Czy być może tak naprawdę  to duch więzi moje ciało i nie pozwala mu na pełnię egzystencji ze względu na moralność, schematy funkcjonowania komórek społecznych etc. Reżyserowani przez Andrzeja Błażewicza Alchemicy chcą w spektaklu „My body No body” zbadać nasze ciała w przestrzeni, sprawdzić jak zachowują się jeśli wyjmiemy je z normatywnych schematów codzienności, wydestylujemy. Czy będziemy zdolni zobaczyć jeszcze człowieka? A może dostrzeżemy tylko cały absurd tego do czego tak bardzo zdążyliśmy już przywyknąć?

 „Alchemia teatralna” to pomysł na aktywizację i inspirację zachowań twórczych przedstawicieli różnych grup wiekowych oraz stworzenie możliwości do aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez poszerzenie oferty artystycznej edukacji pozaszkolnej oraz realizację działań edukacyjnych służących idei kontynuacji wartości tworzących poczucie tożsamości kulturowej poprzez rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności. W ramach projektu zawiązały się dwie grupy teatralne: młodzieży i dorosłych, obie prowadzone przez tych samych instruktorów. Niezamknięte na siebie, przeciwnie, często pracujące i występujące wspólnie są dowodem na możliwość realnej wymiany międzypokoleniowej.

Godz. 21.30 „Cyrk bez przemocy” Teatr Klinika Lalek, Rynek (plac a)

 „Cyrk bez Przemocy” to ekologiczne, lalkowe widowisko cyrkowe, w którym w rolach zwierząt występują lalki i duże „nadmarionety” (marionetki zwierząt w ich naturalnych wielkościach), a w rolach artystów cyrkowych aktorzy w planie żywym. Głównymi lalkowymi bohaterami naszego cyrkowego widowiska jest przystojna Żyrafa, zakochana w treserze, śpiewaczka I tancerka, potężny Lew, który ryczeć potrafi i chce pożreć tresera I Słoń, wirtuoz gry na trombonie, który umie stać na trąbie i potrafi latać! Żyrafa zaśpiewa o Miłości do Natury, Lew nauczy nas odwagi, a Słoń pokaże, że wszystko w życiu jest możliwe. W rolach ludzkich zobaczymy Treserów, Siłaczy, Żonglerów, Clownów….

Klinka Lalek powstała w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 przenosi się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów.

Impreza towarzysząca :
Godz. 16.00—19.00 Plenerowy Happening Teatralny „Kantor Wymiany Gestów” Teatr Formy (pokazy specjalne: 16.45,17.45,18.45), Rynek — obok Informacji Turystycznej

Idea projektu opiera się na przeprowadzeniu cyklu happeningów i warsztatów. Narzędziem jest  tu  teatr ruchu, aktorzy — mężczyzna i kobieta  będą umieszczeni w przyczepie campingowej specjalnie przygotowanej oznakowanej tak, aby przykuwała  uwagę zarówno tych uczestników projektu, którzy przyjdą tam celowo na to zdarzenie jak i  tych tzw. przypadkowych widzów. Aktorzy w specjalnie przygotowanych kostiumach mają doczepione linki do różnych części swojego ciała, za które widzowie  mogą pociągać z zewnątrz animując w ten sposób aktorów-marionetki, wchodząc jednocześnie z nimi w interakcję.

plac a — wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b — wejście główne do Teatru
plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

XX FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO

Pod gwiazdami teatr smakuje inaczej. Papierowe maski w smugach świateł latarni zamieniają się w twarze bajkowych stworów. Szczudła odrealniają drobne figury aktorów, które stają się podniebnymi tancerzami albo potworami. Dzieci czasem piszczą, czasem śmieją się w głos. Dorośli dociekają sensu pochodu przedziwnych postaci, wybuchów ognia i opowiadanych historii. Cokolwiek by nie dostrzegli, są w środku magii. Raz do roku, zawsze w lipcu, zawsze na świdnickim Rynku – Festiwal Teatru Otwartego…

PIĄTEK – 7.07.2017

Godz.16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy  – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz.17.00 „Moonsters“ Mr Pejo`s Company, Rynek (plac a)

Wędrujące Lalki Pana Pejo (Sankt Petersburg, Rosja) to teatr, którego twórcy nawiązują do tradycji karnawału, maski, groteski, a nawet jarmarcznych występów kuglarzy, czerpią inspiracje z barokowej opery, średniowiecznych miniatur, historycznych tańców i rytuałów. Ich lalki wciągają widzów do świata niezwykłych opowieści, pełnych humoru i magii. Każdy widz może z łatwością wcielić się w postać pięknej księżniczki, dzielnego rycerza, surowego władcy albo groźnego potwora…

Godz.18.00  „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!”  Teatr Falkoshow, Rynek (plac b)

Głównymi aktorami spektaklu „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!” są instrumenty orkiestry dętej. Tworzą one harmonie dźwięków oraz niesamowitych kształtów – metalowych krzywizn i połyskliwych powierzchni. Widzowie dowiadują się, jak działa orkiestra oraz poszczególne instrumenty. Spektakl odpowiada też na pytanie: co dzieje się z instrumentami, gdy już się zużyją? Wprowadza tym samym zagadnienia ochrony środowiska.

Teatr Falkoshow powstał w 2009 roku z inicjatywy Krzysztofa Falkowskiego – aktora i reżysera. Spektakle łączą w jedno edukację z rozrywką przy zachowaniu najwyższej jakości artystycznej. Każdy z nich prezentuje odmienną, a przez to unikatową formę teatru plastycznego. Skierowane są do dzieci, ale także dorośli świetnie się przy nich bawią.

Godz.19.00 „Niezapominajki” Teatrzyk Zielona Gęś, Dom Senior-Wigor, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek

Spektakl „Niezapominajki” jest patchworkiem zszytym ze wspomnień aktorek teatrzyku „Zielona Gęś”. Wspomnień bardzo trudnych, sięgających II wojny światowej, ale i tych radosnych, z czasów gdy królowały miłość i zabawa.

Teatrzyk „Zielona Gęś” przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” działa od 11 lat. Na deskach ŚOK-u mogliśmy oglądać go nie raz, a na Fetsiwalu Teatru Otwartego gościł już trzykrotnie. To teatr amatorski, tworzony z pasją i dużym zaangażowaniem. Inspirację czerpie ze sztuki pantomimy i tańca, przemawia bardziej obrazem niż słowem. Średnia wieku aktorów to 70 lat!

Godz.20.00 „Przygody kropli wody” Walny–Teatr, Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

„Przygody kropli” wody to zabawna, pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody. Spektakl ma charakter lekcji w laboratorium, którą prowadzi szalony naukowiec i ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów z szafy laboratorium i wody, odpowiadając na pytanie, skąd się wzięło życie.

Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.

Godz.21.30 „Saga” Teatr Akademia Wyobraźni, Teatr Te-O-Ka, Grupa Żywy Teatr, Rynek (plac a)

„Saga” to epickie widowisko teatralne z udziałem wielkich (nawet sześciometrowych) form lalkowych, szczudlarzy i fajerwerków. W wędrówce poprzez oniryczny świat skojarzeń, mitów i symboli widzowie towarzyszą archetypicznym bohaterom: parze rozdzielonych kochanków poszukujących siebie nawzajem i odkrywających nieznane zakamarki własnej duszy.

Teatr Te-O-Ka z Wrocławia, Grupa „Żywy Teatr” i „Akademia Wyobraźni” (Projekt 3) badają podstawowe fundamenty sztuki ulicznej: język teatralny – poszukujący uniwersalnych znaczeń i prostoty przekazu – oparty o obraz, ruch, rytm; relację widz-aktor, „bez której teatr nie może istnieć” – aby docierać do miejsc, do których teatr nie dociera oraz różnych grup wiekowych i społecznych.

SOBOTA – 8.07.2017

Godz.16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

Godz.17.00 „Eunika w krainie cyrku” Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Rynek (plac a)

„Eunika w krainie cyrku” to widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”. Tytułowa bohaterka zasypiając, przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem przez cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze nieziemskie zwierzęta i inne  surrealistyczne istoty.

Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” założony został w 1999 r. przez Piotra Kulczyka. Obecnie jest prowadzony przez niego i Edytę Szotę-Kulczyk. To teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana wizja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happeningów.

Godz.18.00 „Noe” Walny–Teatr, Rynek ( plac b)

„Noe” to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia…tylko ono może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się widownia.

Godz.19.00  „Złota rybka” Teatr Bajka – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

„Złota rybka” – oparta na oryginalnym tekście Puszkina według tłumaczenia J. Tuwima – realizowana jest w żywym planie, korzysta z masek, a Złotą Rybką jest marionetka. Historia opowiada o parze staruszków, którzy mimo biedy są szczęśliwi. Ich spotkanie ze złotą rybką było jedynie złym snem o zachłanności i próżności. Spektakl pokazuje dzieciom jak bardzo może zmienić się każdy z nas dążąc do władzy i bogactwa. Ile można stracić, a ile zyskać. Uczy też dokonywania odpowiednich wyborów.

Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz – aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza.

Godz.20.00 „Jestem Helena”* Agata Meyer-Lüters i Aga Bednarz – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek

Spektakl „Jestem Helena” jest formą solowego duetu. Tancerki są sobą, namacalnymi ciałami, ale jednocześnie spełniają dla siebie wzajemnie i dla widza formę reprezentacji duszy, świadomej obecności, wypełniającej każdego wiecznej energii. Zaciera się granica między ich indywidualnym istnieniem i stają się  podwójną realizacją jedności psychofizycznej.

Agata Meyer-Lüters – absolwentka PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Współtwórczyni spektaklu SPEED DATES show nagradzanego na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracowała z takimi twórcami jak Jacek Łumiński, Nicola Palladini, Rafał Urbacki.

Agnieszka Bednarz – absolwentka Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. Zdobyła taneczną klasę mistrzowską w hip-hopie oraz w tańcu towarzyskim. Jest współtwórczynią „Projekt: 3 Siostry”, który był prezentowany i nagradzany na scenach polskich i europejskich. Jest współtwórczynią międzynarodowej grupy teatralnej „Little: interference”.

Godz.21.30 „Płonące Laski 4” Teatr AKT, Rynek (plac a)

Spektakl „Płonące Laski” w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny bardziej nostalgiczne.

Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Spektakle oparte są o sztukę mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełnianych elementami cyrku i tańca, a absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu.

NIEDZIELA – 9.07.2017

Godz.16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

Godz.16.30  „Bez kurtyny” wernisaż wystawy fotografii Wojtka Szabelskiego – Wieża Ratuszowa

„Bez kurtyny” to wystawa fotografii teatralnej autorstwa Wojtka Szabelskiego, który od 1988 roku pracował jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie, kontynuując ją do 2008 dla Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie prowadzi własną agencję fotograficzną. Jest autorem kilkunastu indywidualnych i zbiorowych wystaw, a jego zdjęcia sportowe nagradzano m.in. na: Konkursach Polskiej Fotografii Prasowej czy World Sport Photo Contest w Tokio. Był nagradzany i wyróżniony na Grand Press Photo, Konkursie Fotografii Prasowej, Photo Prestige. Od wielu lat przekłada swoje zainteresowanie teatrem na język fotografii – m.in. podczas: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, Festiwalu „Klamra”, Festiwalu Teatrów Lalkowych w Toruniu czy Festiwalu MALTA w Poznaniu.

Godz.17.00 „Za siedmioma wiekami” Teatr Rozrywki Trójkąt, Rynek (plac a)

„Za siedmioma wiekami” jest nieco uwspółcześnioną w treści, rekonstrukcją komicznego, jarmarcznego widowiska tzw. skomorochów – wędrownych artystów, działających od XII do XVII wieku na terenach Rusi oraz wschodniej Polski. Przedstawienie zawiera różne wątki, zarówno baśniowe, jak i fantastyczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W dużym stopniu opiera się na interakcji z widownią, która  w różny sposób wciągana jest do akcji.

Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, aczkolwiek w realizował i poważniejsze przedstawienia. W repertuarze posiada spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, przy czym skonstruowane są tak, by były atrakcyjne dla wszystkich widzów oraz wysoce interaktywne.

Godz.18.00 „Maruczella” Teatr Nikoli, Rynek ( plac b)

„Maruczella” łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federica Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Momentami nostalgiczna, innym razem zabawna przykuwa uwagę widzów aż do ostatnich sekund przedstawienia. Tracąc poczucie czasu i teraźniejszości przenosimy się wraz z aktorami na stary Dworzec Kolejowy, gdzie dym dawno zapomnianych już Parowozów zaprasza nas w romantyczną podróż.

Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1992. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. W 2013 roku Teatr oraz jego założyciel Mikołaj Wiepriew zostali uhonorowani odznaką Honoris Gratia miasta Krakowa za całokształt działalności.

Godz.19.00 „ Kolędnicy” scena c  – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową Rynek (plac c)

Legenda o Czwartym Królu, który nie dotarł do Betlejem połączona z Opowieścią Wigilijną, a obie wplecione w serię epizodów z życia Pana Eugeniusza, złapanego w samym środku świątecznych porządków. To spektakl na pograniczu koncertu, ulicznego show i odrobinę szalonego happeningu. Kontrabas z miotły, gitara z mopa, fujarki z rur PCV i inne domowej roboty to instrumenty, które w oparciu o live looping, wciągają publiczność we wspólne tworzenie kolęd i melodii towarzyszących. Spektakl zdecydowanie zabawny.

scena c – to wspólne przedsięwzięcie producenta i reżysera Piotra Chlipalskiego oraz kompozytora i multiinstrumentalisty Jacka Dzwonowskiego. Wspólnie pod egidą Teatru A, a w ostatnich latach gdańskiego Teatru Feta i „sceny c” występowali na zaproszenie festiwali teatralnych i teatru ulicznego w 13 krajach.

Godz.20.00 „Kontrabasista”* monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek

„Kontrabasista” to monodram przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią. Tekst Patricka Süskinda opowiada o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą o graniu „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Spektakl stanowi swoisty rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę również każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością.

Krzysztof Rogacewicz ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filię we Wrocławiu. W latach 1992–1995 był aktorem Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Od 1995 roku związany jest z Teatrem MASKA w Jeleniej Górze. Współpracował z Teatrem im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem CINEMA oraz Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. W 2005 roku został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem za rolę w spektaklu Pastorałki według Tytusa Czyżewskiego.

Godz.21.30 „Karnaval” Teatr “Giraffe Royal”, Rynek (plac a)

Przedstawienie „Karnaval” oszałamia kolorami i ruchem, wciągając widza w świat istniejącego gdzieś równolegle karnawału, który próbuje przeniknąć do naszego życia. Niekiedy się to udaje, a wtedy czas zamiera i dzieją rzeczy magiczne. Muza podaje artyście papier i długopis, obdarzając go natchnieniem i mocą tworzenia – wszystkie jego fantazje przekraczają granice między fikcją a rzeczywistością, materializując się.

„Giraffe Royal” to estoński teatr uliczny o ponad 25-letniej tradycji. Wystąpił w tym czasie w większości europejskich stolic, a przy przedstawieniu „Diabolo” współpracował z Terrym Gilliamem. Czerpie zarówno z klasycznego aktorstwa jak i tradycji mimu, klaunady, sztuk walki i japońskiego butō.

Godz.22.30 „Los Fuegos” Teatr Ognia, Rynek (plac a)

Spektakl teatru „Los Fuegos” to przestrzenne obrazy malowane ogniem. Wyjątkowe płonące rekwizyty w połączeniu z tańcem, żonglerką, scenicznymi trickami i umiejętnościami doświadczonej grupy łączą się z tym, co najlepsze w pokazach fireshow – pirotechniką, kolorowymi dymami, iskrami, płonącymi instalacjami i napisami oraz efektowną choreografią.

Teatr Ognia „Los Fuegos” powstał w 2004 roku w Krakowie. Jest jednym z najstarszych, najdłużej działających i najlepszych teatrów ognia w Polsce. Eksperymentuje nie tylko z żywym ogniem, ale również ze światłem oraz tzw. Nowym Cyrkiem. W oryginalny sposób wykorzystuje potencjał światła ultrafioletowego, tańca, akrobatyki i żonglerki. W swoim programie, oprócz pokazów tańca z ogniem, fireshow i pokazów świetlnych, ma również spektakle uliczne, pokazy żonglerskie, szczudlarzy, monocyklistów, mimów, żywe rzeźby, programy animacyjne i warsztaty.

*spektakl dla widzów powyżej 15 roku życia

plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym

plac b – wejście główne do Teatru

plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
• „Z Głową w chmurach. Marzyciele” – Teatr Delikates – 7.07, godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00
Skwer z dzikami, ul. Franciszkańska
„Z głową w chmurach” to turystyka leniwa czyli wygodne lewitowanie – 21 minutowy spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii. Z wnętrza chmury widz-słuchacz złowi uchem historię z morałem o tym jaki jest świat, że jesteśmy jego częścią i że wszystko zależy od nas… Z głową w chmurach to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej zmieniając ją.
•  Fundacja „Czerwone Noski Klaun w Szpitalu” z wizytą w ŚWIDNICKIM LATAWCU – 7.07
• Familijne warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci – 8.07. godz.15.30–17.00, Galeria Fotografii – zapisy do 6 lipca: h.szymanska@sok.com.pl
• Warsztaty fotografii teatralnej w czasie spektakli i po nich w Galerii Fotografii dla wszystkich chętnych (Świdnicka Fotografia Niezależna), zapisy do 6 lipca przyjmuje Robert Kukla tel. 506859759, r.kukla@sok.com.pl

 

XIX FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO

Piątek – 1.07.

Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Godz. 17.00 „Comedy stories” Teatr na Walizkach, Rynek (plac a)

Godz. 18.00 „Magia Miłosci” Cultura Mundi, Rynek (plac b)

Godz. 19.00 „Brzydkie kaczątko” Teatrzyk Zielona Gęś DDP, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Godz. 20.00  „Zgęstka” Grupa projektu Tolerancja?! NIE OGARNIAM…!!!, Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Godz. 21.30 „Rudymenty”  Teatr Snów, Rynek (plac a)

 

Sobota – 2.07.

Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy,  Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Godz. 17.00  „Ale cyrki” Teatr Clowna Feliksa, Rynek (plac a)

Godz. 18.00  „Pozor už nemôžem” Teatr Delikates, Rynek (plac b)

Godz. 19.00  „Ptacy” Pracownia Teatru Tańca, Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Godz. 20.00 „Zabawa musi być” Grupa Pauza MDK, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Godz. 20.30 „Furia” Grupa Vandal Art, sala teatralna, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Godz. 21.30 „Ja Gore” Teatr Akt”, Rynek (plac a)

 

Niedziela – 3.07.

Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Godz. 17.00 „Wesoła baśń o smutnej królewnie” Kijowski Teatr Uliczny, Rynek  (plac a)

Godz. 18.00 „Awantura w Pacynkowie” Teatr Bajka, Rynek (plac b)

Godz.19.00 „Klaunus absurdus” Klaun Rufi Rafi,  Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Godz. 20.00 „LOVE songs” Pracownia Teatru Tańca, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Godz. 20.30  Performance i wernisaż wystawy Leszka Mądzika, Rynek – Galeria Fotografii

Godz. 21.30 „Lwów, Lwów” Lwowski Teatr Woskresinnia, Rynek (plac a)

 

plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym

plac b – wejście główne do Teatru

plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva – rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, co wpłynęło znacznie na ukształtowanie się stylu jego przedstawień. Są zrozumiałe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku i narodowości. Comedy stories to kompilacja najnowszych komediowych wątków Teatru Na Walizkach.  To zbiór skeczy teatralnych oraz pokazów estradowych. To zabawne fabuły okraszone trikami cyrkowymi oraz niespodziewanymi zwrotami akcji. Spektakl zawierający żonglerkę, ekwilibrystykę oraz pokaz rysowania na żywo. Zupełnie nowe fabuły oraz całkiem klasyczne w nowych aranżacjach i odsłonach. To żywa radość i dziecięca zabawa.

http://www.teatrnawalizkach.pl/

Fundacja Cultura Mundi promuje Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy), który istnieje od 1996. Teatr założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego. Magia miłości to barwna opowieść nawiązująca do starej legendy o perypetiach miłosnych. Motyw zaczerpnięty został z commedii dell’arte granej przez włoskich komediantów, którzy przybywali na polskie dwory w XVII w. Opowiada historię młodej damy z Italii o niezwykłej urodzie, której prawdziwym nieszczęściem jest to, że nie może nikogo pokochać. Spektakl łączy barokową muzykę i kostium z elementami współczesnymi.

 

Teatrzyk Zielona Gęś przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” działa od 10 lat. Wielokrotnie prezentował się na deskach sceny ŚOK, a na Festiwalu Teatru Otwartego gościł już dwukrotnie. To teatr amatorski, tworzony z pasją i dużym zaangażowaniem. Inspirację czerpie ze sztuki pantomimy i tańca, przemawia bardziej obrazem niż słowem. Średnia wieku aktorów to 70 lat! Spektakl, który zobaczymy w tym roku, oparty jest na znanej baśni Christiana Andersena Brzydkie Kaczątko. Opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, sensu życia, potrzebie przynależności i miłości, o odrzuceniu oraz mocy ukrytej w słabości.

Spektakl w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego przygotowany został w oparciu o teksty napisane a następnie zagrane przez młodzież ze świdnickich szkół. Zgęstka to 10 scenek o tolerancji dziejących się w samochodach zatrzymanych w korku. Widzowie mogą wejść do każdego z samochodów i poddać się „zgęstce” jako bierny obserwator lub czynny uczestnik wchodzący w dialog z aktorami. Celem projektu jest przeciwdziałanie nietolerancji poprzez wpajanie postaw empatii i szacunku dla inności. Chcemy pokazać odmienność ludzi, nauczyć wczuwania się w ich sytuację, tak aby widz nabytą wiedzę mógł wykorzystać do budowania trwałych zmian w swoim zachowaniu i myśleniu.

Teatr Snów ma swój specyficzny język – starannie połączone ruch, obraz, plastyka, rytm, muzyka, składają się na bardzo poetyckie i bardzo teatralne, widowisko . Rudymenty to pozostałości i początki. Bohater wędrujący z łóżkiem – wehikułem, z resztek, ze strzępów po minionym świecie, ten świat odbudowuje, wskrzesza go, ustanawia. Zazdroszcząc stwórcy, przybysz stwarza fragment rzeczywistości według swojej ludzkiej miary. Ze znalezionych części montuje manekiny, tworzy i odnawia pierwszych ludzi, przywołuje codzienne sytuacje. Kilka przedmiotów uzupełnia i przywraca zatrzymane wcześniej życie małej społeczności. Z chaosu wyłania się ład. To my każdego dnia nadajemy znaczenia życiu i światu. Uparcie go poruszamy. Spektakl inspirowany jest Traktatem o manekinach Bruno Schulza. http://teatrsnow.webmaker.az.pl/

Teatr CLOWNa FELIKSa to teatr familijny – świetna rozrywka dla dzieci i dla dorosłych. Inspiruje oraz bawi dzieci, rodziców, babcie i dziadków. Ale cyrki to najlepsze numery z repertuaru Feliksa: komiczna iluzja i żonglerka czym się da, skecze, scenki, etiudy muzyczne, taniec i pantomima, saksofon, bandżo, gitara, ukulele i harmonijka! Różnorodne klaunowskie opowieści przenoszą widzów w kolorowe krainy. Ale choć można zwiedzić cały świat, najważniejsze jest to, jakim się jest http://clownfeliks.talkowski.eu/index.htmlczłowiekiem

Delikates powstał w 2007 roku. Nazwę zapożyczył od dobrze znanych sklepów zwanych Delikatesami, otwartych dla wszystkich i posiadających pełen asortyment wszelakich dóbr. Nasze „produkty” to nie tylko spektakle, ale też performance, happening oraz wiele innych działań zainspirowanych chęcią wpłynięcia na zastaną codzienność. Pozor už nemôžem to wesoły, interaktywny przekaz, w którym Wiktor Malinowski – założyciel teatru – dodaje własne puzzle do układanki zwanej codziennością. Ingerencja performera w otaczającą rzeczywistość pozwala dostrzec w miejscach pozornie rozpoznanych zawsze coś nowego, często zaskakującego. Zdarza się, że dzięki swym działaniom odkrywa urocze strony rzeczy już opatrzonych, niepotrzebnych wymazanych z pamięci. Jednym słowem, Delikates pomaga zachwycić się czymś co wydaje ci się, że dobrze znasz. Formy działalności Teatru Delikates są różnorodne i wynikające z potrzeby ingerencji w specyficzną przestrzeń. W teatrze dominuje ruch, plastyka oraz żywe improwizowane słowo. Dla Wiktora Malinowskiego nie jest ważne definiowanie stylu czy formy prac teatru – liczy się osiągnięcie wspólnego przeżycia w ciągłym odkrywaniu wszystkiego tego, co ważne, a niestety zbyt często bagatelizowane. http://www.teatrdelikates.pl/v1/

Pracownia Teatru Tańca działa pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze. Jest platformą osób twórczo realizujących się w zakresie teatru tańca oraz teatru fizycznego. Jest to przestrzeń skupiająca młodych twórców, których poszukiwania artystyczne zogniskowane są wokół tanecznych sztuk performatywnych i fizyczności w działaniach scenicznych. PTT jest inicjatywą autorską i niezależną. Angażuje pasjonatów sztuki tańca, którzy realizują się w nim niezawodowo. W projekcie improwizowanym Ptacy eksploracji poddany został temat wolności jednostki w otaczającej nas rzeczywistości społeczno-kulturowej. Czy wolność jako metawartość jest w ogóle możliwa? Pozorna, szalona, kolorowa… prawdziwa!„LOVE songs” – tematem spektaklu jest miłość – uczucie kulturowo postrzegane jako sens życia człowieka. Różne jej oblicza stały się punktem wyjścia do twórczego procesu, którego celem była ruchowa interpretacja zagadnienia w świetle osobistych doświadczeń każdego członka zespołu.

Spektakl Zabawa musi być w adaptacji i reżyserii Joanny Chojnowskiej oparty jest na jednoaktówce Sławomira Mrożka Zabawa – ta wczesna sztuka autora opowiada historię młodych parobków, którzy za wszelką cenę chcą się zabawić. Ich pech polega na tym, że żadnej zabawy nie ma.

Vandal Art czyli „Sztuka podwyższonego ryzyka” – to działania przekraczające normy i przełamujące standardy form artystycznych. Zespół performerów scenicznych, których występy opierają się na pokazach umiejętności akrobatycznych. Elementy teatru, muzyki, tańca i sportu spójnie i estetycznie łączymy w przedstawienie, dające naszym widzom efekt zaskoczenia w pozytywnym tego słowa znaczeniu.„ Furia” to nowy projekt. Osadzona w post-apokaliptycznej rzeczywistości historia niewinnej dziewczyny uprowadzonej przez dziki lud, która zmienia swoje oblicze. Środkiem wyrazu jest tu akrobatyka.

 

Teatr Akt wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale szybko zaczął wypracowywać swój własny język. Żywioł ognia jest główną inspiracją jego widowiska Ja Gore, pierwotna tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne i cyrkowe, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą magiczny, czasem sentymentalny nastrój – sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. http://www.teatrakt.pl/

Kijowski Teatr Uliczny założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów Teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. W bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego. Wesoła bajka o smutnej królewnie to historia znana z opowieści czytanych na dobranoc najmłodszym milusińskim. Niełatwego zadania rozbawienia smutnej księżniczki podejmują się liczne bajkowe postaci. Ale będzie też Baba Jaga w jeżdżącej na kurzej stopce chatce i ziejący ogniem trzygłowy smok. Pełen humoru, zabawnych sytuacji i interakcji z dziecięcą publicznością spektakl uliczny przeznaczony jest nie tylko dla najmłodszej widowni.

Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz – aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Awantura w Pacynkowie to spektakl dla najmłodszych traktujący o miłości i przyjaźni. Przestawienie z zainteresowaniem oglądają tak młodzi, jak ci nieco starsi. Opowiada o perypetiach pacynek, które straszyło samotne Pacydło. Wystarczyła jednak moc przyjaźni, aby w Pacynkowie znów zapanował spokój. Czynny udział w sztuce biorą dzieci, które podpowiadają bohaterom, jak mogą się zachować w trudnych sytuacjach.

Godz.19.00 „Klaunus absurdus” Klaun Rufi Rafi, Rynek – Wieża Ratuszowa (plac c)

Klaun Rufi Rafi to alter ego Rafała Biesiady, performera, animatora kultury i pedagoga zaangażowanego w wiele projektów artystycznych oraz społeczno-kulturalnych. Spektakl Klaunus absurdus to pełne niedorzeczności rendez-vous z klaunem dla każdego: i dużego i małego. Show tworzone tu i teraz w dialogu z publicznością, czyli dobrze przygotowana improwizacja, takie sceniczne koszałki opałki, trele-morele i dyrdymałki… Punktem wyjścia do działań scenicznych będą napotkana na miejscu przez klauna rekwizyty i reakcje odbiorców. http://www.klaun-art.pl/

Performance i wernisaż wystawy Leszka Mądzika. Leszek Mądzik to jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, znany w świecie z sugestywnego i niepodrabialnego stylu. Ze swoimi autorskimi przedstawieniami brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Został laureatem wielu prestiżowych nagród. Jest także autorem scenografii na scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Prowadził zajęcia ze studentami i wystawiał z nimi widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze. Performance jest podsumowaniem warsztatów artystycznych, skierowanych do młodzieży i poprowadzonych przez samego Mądzika.

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy – którym nie wystarczał instytucjonalny, cokolwiek akademicki, państwowy teatr – powstała, pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna, nowa scena. Lwów, Lwów – to spektakl utrzymany w klimacie lat 30. XX stulecia jest oparty na historiach opowiedzianych w piosenkach lwowskiej ulicy: Tylko we Lwowie, Wszystkie rybki śpią w jeziorze, Hulaj duszo i inne. Komediowe sceny wzbogacone o sceny taneczne i popisy wokalne są dla aktorów teatru Woskresinnia pretekstem do ukazania bogactwa kulturowego przedwojennego Lwowa. Dynamicznie prezentowane humorystyczne obrazy wywołują uśmiech Widzów młodych i dorosłych. W spektaklu wykorzystano efekty ogniowe i pirotechniczne http://www.voskresinnia.eu/

 

XVIII FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO – program

Piątek – 3.07.2015

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek,  Wieża Ratuszowa (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

 

Godz. 17.00 „Czego nie wiecie o Smokach” Teatr Rozrywki Trójkąt, Rynek (plac a)

 

Teatr Rozrywki Trójkąt powstał na początku 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, ale pojawiają się także poważniejsze realizacje Spektakl „Czego nie wiecie o smokach” został zainspirowany książką słynnego psychologa Marshalla B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”. Opowiada o przygodach głównej bohaterki , Lu, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków, z zamiarem ich zabijania i w ten sposób odreagowania spotykających ją przykrych sytuacji. Z upływem czasu i wraz z kolejnymi napotykanymi smokami, Lu przekonuje się, że przemoc jest bezsensowna i niczym nie uzasadniona, a komunikacja z innymi ludźmi powinna być oparta na rozpoznaniu własnych emocji. Poważny temat został jednak w tym przedstawieniu potraktowany z dużym poczuciem humoru i lekkością. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków. Zawiera także elementy interakcji z publicznością.

http://www.teatr-trojkat.pl/home.html

 

Godz. 18.00 „Skacząca królewna” Teatr Bajka, Rynek (plac b)

Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz – aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. „Bajka” jest teatrem lalkowym objazdowym, otwartym na każde warunki sceniczne. Grają na bruku, na scenie, w małych i dużych pomieszczeniach a nawet w warunkach leśnych. „Skacząca królewna” opowiada o pięknej królewnie która uwielbia tańczyć. Jednak zły czarodziej zamienił jej taniec w skakanie. Jak potoczą się dalsze losy królewny? Czy ktoś wybawi ją z nieszczęścia? O tym cicho sza, teatralna tajemnica.

Godz. 19.00 „Baśń o Rybaku i złotej Rybce” Teatrzyk Zielona Gęś, sala teatralna, Rynek

Grupa teatralna „Teatrzyk Zielona Gęś” to cudowni i twórczy seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy. Dziś w swoim spektaklu na bazie teatru ruchu z elementami pantomimy i tańca, wprowadzą nas świat starej baśni rosyjskiej „O Rybaku i Złotej Rybce” autorstwa Braci Grimm a później poetycko opublikowanej przez Aleksandra Puszkina. Baśń z pozoru prosta, porusza wciąż aktualne tematy szczególnie w dobie rozszalałego konsumpcjonizmu, gdzie „mieć” staje się istotniejsze niż „być”. Grupę prowadzi Monika Masłowska. Scenografia, kostiumy oraz rekwizyty Jolanta Rosińska oraz Elżbieta Dudziak.

 

Godz. 19.30 „Dokąd zmierzamy” Alchemia teatralna, Rynek (plac b)

Co tu robimy i dokąd zmierzamy? Przed jakimi wyborami stajemy, uwikłani w prozę życia i jakie podejmujemy decyzje, wepchnięci w tryby codzienności? Te i inne pytania, dotyczące świata i ludzkiej natury, przyświecały młodym adeptom sztuki teatralnej w trakcie pracy nad nowym happeningiem organizowanym w ramach Alchemii teatralnej, pod opieką Tomasza Dajewskiego. www.alchemiateatralna.pl

 

Godz.20.15 „Wizyta” Scena Pantomimy Forum XXI, Wieża Ratuszowa  (plac c)

Grupa powstała w 2014 roku, w studium animatorów kultury i bibliotekarzy SKiBA we Wrocławiu z inicjatywy Tomasza Dajewskiego – aktora mima, reżysera, choreografa i pedagoga. Inspiracje Forum XXI stanowią pragnienia: refleksji nad naturą człowieka, eksplorowania ruchu jako materii scenicznej oraz, przede wszystkim, niemej „dyskusji”. Scena Pantomimy Forum XXI nie daje odpowiedzi – stawia pytania i hipotezy, zostawiając widzowi przestrzeń do analizy tematu.

Wszyscy chyba, raz na jakiś czas, przyjmujemy w naszych domach gości. Często odwiedzają nas ludzie, których znamy i zwykle spodziewamy się ich wizyty. Jednak – jak od każdej reguły – zdarzają się wyjątki. Co, jeśli odwiedziny są niezapowiedziane, a gość… co najmniej nietypowy? Jak zachowalibyśmy się w takiej sytuacji? Schematycznie i powściągliwie czy przeciwnie – górę wzięłoby roztargnienie i brak opanowania?

Godz. 21.30 „Proces” Teatr Formy Rynek (plac a)

Teatr Formy istnieje od 1996. Spektakle grupy ukazują przede wszystkim współczesność i człowieka teraźniejszego – artyści chętnie sięgają po inspiracje literackie, ale też wspólne wielu kulturom mity i legendy. Z dużym powodzeniem gościli na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Spektakl, przygotowany na podstawie „Procesu” Franza Kafki, ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem – każdym.

 

Sobota – 5.07.2015

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy,  Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

 

Godz. 17.00 „Toy, Toy Circus Show” Rynek ( plac a)

Klaun Rufi Rafi to alter ego Rafała Biesiady, performera, animatora kultury i pedagoga zaangażowanego w wiele projektów artystycznych oraz społeczno-kulturalnych. Występuje ze swoim Teatrem Jednego Klauna w kraju i zagranicą, na ulicach miast i miasteczek, scenach, festynach i festiwalach. Spektakl „Toy Toy Circus Show” – stara skrzynia pełna starych zabawek… Zabawek? Czy może artystów cyrkowych? Kto wie co może się wydarzyć, gdy jeden klaun odkrywa starą skrzynię? Jedno jest pewne: … panie, panowie cyrk przyjechał ….! Zabawki – artyści, Rufi Rafi i muzyka na żywo. http://www.klaun-art.pl/

 

 

Godz. 18.00 „Muzikanty” Scena C, Rynek (plac b)

„scena c” z początkiem tego wieku była miejscem, sceną domową, gdzie zaprzyjaźnieni artyści prezentowali sobie nawzajem swoje, często prapremierowe, pomysły. Potem przyszedł czas na scenę wędrowną ,do której Piotr Chlipalski zaprosił Jacek Dzwonowski. „Muzikanty” to z jednej strony koncert, z drugiej widowisko, które co chwilę pożycza sobie do wspólnego grania widownię, udowadniając tym samym, że (przy odrobinie pomocy) z każdego wydobyć można drzemiącego w nim muzyka. http://scena-c.com/

 

Godz. 19.00  „Kruchość” Teatr Ecce Homo, Wieża Ratuszowa ( plac c)

Teatr powstał w 1996 roku z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych – Tadeusza Maja. Od początku istnienia menagerem i od 2000 roku opiekunem artystycznym zespołu jest Anna Kantyka-Grela  Teatr tworzą głównie ludzie młodzi – uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich i studenci ale także osoby dojrzałe – młode duchem.  Do tej pory zostało zrealizowanych 38 spektakli, z których większość jest na stałe wpisana jest do repertuaru.

„Kruchość”, którego tematem jest samotność. Najczęściej dramatyczna, bez względu na okoliczności; bo nie tylko wtedy, gdy jest wynikiem bycia samotnym, ale i wówczas, gdy jej doświadczamy będąc pośród innych ludzi. Wykonawcy z niemałą ekspresją, mając w tle odpowiednią w klimacie i rytmie muzykę, opowiadają o osamotnieniu, które coraz częściej jest wynikiem pękania więzi pomiędzy ludźmi i atrofii uczuć oddalającej ich od siebie i wpędzającej w zakamarki wnętrza, by się w nim schować.
http://www.eccehomo.pl/

Godz. 19.30   wernisaż wystawy „W Oczekiwaniu Ocaliciela” prace F.Starowieyskiego – Galeria Fotografii, Rynek 43

Franciszek Starowieyski- rysownik, malarz, grafik, scenograf i kolekcjoner, autor około 300 plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek, miał ponad 200 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Był twórcą i wykonawcą tylko jemu właściwej i specyficznej formy malarstwa jaką jest Teatr Rysowania w formie wielkoformatowych kompozycji wypełnionych kłębowiskiem kobiecych i zwierzęcych kształtów. Twórczość Starowieyskiego nawiązywała do antyku i renesansu perfekcyjnym opanowaniem rysunku i skrótu perspektywicznego oraz umiłowaniem zasad geometrii, zaś w rozbudowaniu formy i treści, gwałtownych kontrastach światłocieniowych, zawiłej, trudnej do odszyfrowania treści, skłonnością do makabry i zainteresowaniem anatomią – do sztuki baroku.

 

Godz. 20.15 „FUCK YOU EU.RO.PA!” monodram Joanny Kołtyś,  sala teatralna, Rynek

Monodram „Fuck you Eu.ro.Pa!” stanowi indywidualną pracę Joanny Kołtyś, którą rozpoczęła w październiku 2008 r. pod opieką Grzegorza Stawiaka. W 2009 roku aktorka wzięła udział w 54. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, gdzie za swój monodram podczas Finału otrzymała 4. nagrodę. „Fuck you Eu.ro.Pa!” mołdawskiej autorki Nicolety Esinencu (rocznik 1978) ma formę rozmowy z nieobecnym ojcem, której bohaterka nie umiała, a może nie zdążyła przeprowadzić kiedyś. Asumpt do wspomnień z dzieciństwa i młodości, kiedy Mołdawia była jeszcze częścią ZSRR, daje stary gramofon i „pocztówki dźwiękowe” z radzieckimi standardami (w Polsce dostępne jeszcze w latach 70. Doswiadczenia komunistycznej codzienności, potem rozpad ZSRR i wyjazd do wymarzonej Europy stanowią treść owej nieodbytej rozmowy. Jednak powtarzany ciągle zwrot: „Tato, koniecznie muszę ci coś powiedzieć… ” sugeruje, że sedno i pointa nie zostają w tej imaginowanej konwersacji osiągnięte. Czy chodzi tylko o rozczarowanie Europą?…

Godz. 21.30 „Siewca” Teatr A Rynek (plac a)

Teatr „A” jest offowym, autorskim, zawodowym teatrem religijnym. Działając od 1996 r. ma aktualnie w swoim repertuarze blisko trzydzieści premier oraz wiele innych przedsięwzięć artystycznych. Siewca to przedstawienie plastyczne, w sekwencji widowiskowych scen fabularnych odsłaniające uniwersalną opowieść. Stąd w spektaklu miejsce na specyficzny ruch sceniczny, układy choreograficzne, efekty oparte na technikach fire – show, plastyczne postaci na szczudłach, szczególna rola kostiumu i scenografii. Formę przedstawienia reguluje muzyka (grana na żywo przez multiinstrumentalistę, który wciela się w rolę Stwórcy Odwiecznego Słowa). http://www.teatr-a.art.pl/

 

Niedziela – 5.07.2015

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

 

Godz. 17.00„Teoria względności”, Teatr Nikoli, Rynek ( plac a)

Teatr Nikoli założony został w Kijowie w 1990 r. przez Mikołaja Wiepriewa – reżysera i aktora z Rosji, zaś w 1992 roku przeniósł się do Polski. Początkowo istniał pod nazwą „Biały Klaun”, a teraz jako Teatr Nikoli reprezentuje indywidualną formę teatru ruchu, która zawiera elementy pantomimy, komedii dell`arte, tańca współczesnego, cyrku i akrobatyki. ”Teoria względności” to opowieść o Einsteinie, która przedstawia wolność jego ścisłego umysłu oraz magię procesu twórczego. Kreowany jest on poprzez teatr ruchu, elementy komizmu oraz taniec. http://www.nikoli.art.pl/

 

Godz. 18.00 „Historie domowe” Klaun Rufi Rafi, Rynek ( plac b)

Klaun Rufi Rafi to alter ego Rafała Biesiady, performera, animatora kultury i pedagoga zaangażowanego w wiele projektów artystycznych oraz społeczno-kulturalnych. Spektakl Historie domowe to przestrzeń domu, do tego jeden klaun i masa rzeczy codziennego użytku, z których każda jest inspiracją do opowiedzenia krótkiej historii. To opowieść o rzeczach powszednich, które przydarzają się każdemu, ale każdemu przydarzają się inaczej. Pod kołdrą zwykłości uśpione są żart, groteska i niezwykłość. Historie domowe to połączenie języka teatru, cyrku z poetyką czeskich kreskówek. http://www.klaun-art.pl/

 

Godz. 19.00 „Kabaret” Grupa Żywy Teatr Wieża Ratuszowa (plac c)

Grupę Żywy Teatr założyli Magda Bocian i Sławek Cios- aktorzy z wieloletnim doświadczeniem. Podróże po Europie oraz udział na wielu festiwalach teatralnym zaowocowały poznaniem różnych technik teatralnych. Grupa tkwi korzeniami w tradycji teatru ulicznego, dlatego ruch, działania na szczudłach, to typowe jego elementy. „Kabaret” to scenki obyczajowe w wykonaniu pary aktorów na szczudłach, którzy przeżywają całkiem prozaiczne perypetie codzienności ale także wielkie namiętności, takie jak miłość, zazdrość. Wszystko ma zabarwienie humorystyczne, więc aktorzy choć wyrażają cechy dobre i złe ludzkiej natury, budzą sympatię widzów, z których niektórzy niespodziewanie stają się bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń.  http://www.zywyteatr.com/

 

 

Godz.19.30 „Niby nic” „Power Moves”, Rynek  (plac b)

Akrobaci, żyjących pasją do występów artystycznych. Od wielu lat występują zdobywając doświadczenie zarówno w Polsce jak i za granicą, starając się  zawsze czerpać radość i satysfakcję z przekazywanych ludziom emocji.
Godz. 20.15  „KOLABO” Taniec/Muzyka sala teatralna, Rynek

„OTWORZ OCZY” Teatr, taniec, muzyka jako forma ekspresji codziennej.

Godz. 21.30, „Mewa” Teatr Woskresinnia Rynek (plac a)

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę. Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna – absolwenta  reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. http://www.voskresinnia.eu/

 

 

plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym

plac b – wejście główne do Teatru

plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

 

 

XVII Festiwal Teatru Otwartego

Piątek – 4.07.2014

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek,  Wieża Ratuszowa (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

Godz.16.00 warsztaty lalkowe dla dzieci Akademia Wyobraźni, Rynek (plac a)

Godz. 17.00 „Dziad i baba” Akademia Wyobraźni, Rynek ( plac a)

Akademia Wyobraźni to nieinstytucjonalny teatr lalki i aktora, tworzący spektakle w oparciu o wspólne działanie, przeżywanie i pasję. Dziad i baba” – Inscenizacja świetnej baśni Kraszewskiego. Opowiada historię dwojga biednych ludzi, których los niespodziewanie się odmienił. Pełna mądrości i humoru opowieść o zakamarkach ludzkiej natury. Spektakl w konwencji teatru maski z udziałem dzieci w warstwie plastyki odnosi się do obrazów Tadeusza Makowskiego. Przed spektaklem odbędą się warsztaty teatralne, które wyłonią dzieci do gry w spektaklu, w formie teatru uczestnictwa./projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego./

http://www.akademiawyobrazni.org/

Godz. 18.00 „TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch” Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, Rynek (plac b)

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi profesjonalny, autorski teatr lalek; uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów i ich opiekunów. Prezentuje różne formy teatru lalek i piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny oraz muzykę graną „na żywo”. „TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch” to spektakl stworzony w oparciu o rymy najpoczytniejszych współczesnych polskich autorów inspirowane wierszami Tuwima w scenografii stworzonej przez łódzkie środowisko artystyczne, z ilustracją muzyczną Jacka Szymkiewicza.

Godz. 19.00 „Kraina łagodności” koncert wykonaniu SERDUSZEK, T. Szarwaryna  D. Jarosa i Przyjaciół, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)

„Kraina łagodności” – koncert złożony z dwóch części, w pierwszej  Dzieci z SPDC Serce zaśpiewają piosenki autorstwa Darka Jarosa i Tadeusza Szarwaryna, w drugiej zaś D. Jaros, T. Szarwaryn i Przyjaciele, przypomną utwory Edwarda Stachury i zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Piosenki tegoż zespołu wciąż aktualne są w życiu wielu ludzi, a młodsze pokolenie odkrywa je na nowo, ponieważ w tym zakresie muzycznym „dla wszystkich starczy miejsca”, jak śpiewał lider zespołu Krzysztof Myszkowski do twórczości  Edwarda Stachury.

Godz. 20.15 -„Telefon” Scena Studyjna Mimodrom, sala teatralna, Rynek

Scena studyjna MIMODROM„Telefon” – spektakl pantomimiczny w/g autorskiego scenariusza w reż. Tomasza Dajewskiego. Jest to refleksja dotycząca kondycji współczesnego człowieka, uwikłanego w różnorodne problemy w galopującym wokół nas i ciągle uciekającym życiu. Spektakl dla widzów powyżej piętnastego roku życia.

Godz. 21.30 „Korowód tańca” Kijowski Teatr Uliczny „Hi­ghlights”,  Rynek (plac a)

Kijowski Teatr Uliczny założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego. W 2011 roku aktorzy Teatru KET – artystyczna rodzina Svietlakovych powołała zespól „Hi­ghlights” który jest kontynuatorem dokonań KET na ulicy. „Korowód tańca” to bardzo żywiołowy i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne, pozwalające na aktywną zabawę z publicznością. Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągają publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karnawałową atmosferę ,w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll, pop dance ale także ukraińska hołubka. http://www.kievtheatre.eu/

Sobota – 5.07.2014

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy,  Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

Godz. 17.00 „Trzy świnki” Teatr Bajka, Rynek ( plac a)

Teatr Bajka przedstawi „Trzy Świnki”. Historia trzech małych świnek, które na własnej  skórze przekonały się, czym kończy się lenistwo. Przedstawienie zrealizowane w klasycznej konwencji bajki kolorowe i rozśpiewane. Trzy świnki – to lalki a’la bunraku, przypominające pluszowe zabawki z dziecięcej półki.

Godz. 18.00 „Kominiarczyk” Teatr Coctail, Rynek (plac b)

Teatr Coctail stworzyła Irina Afanasjewa, absolwentka Szkoły Estrady i Cyrku w Kijowie, która od ponad 15 lat mieszka i pracuje w naszym kraju. „Kominiarczyk” to sekwencja kilkunastu zdarzeń, pełnych ciepłego humoru i poezji, przedstawionych z wykorzystaniem pantomimy i form cyrkowo-tanecznych. Chwytajcie się za guziki!!! A kto wie – może zadziała magia i spełnią się wasze marzenia?!

http://www.coctail.art.pl/

Godz. 19.00  „Podpatrzenia i zmyślenia” Scena Studyjna Mimodrom, Wieża Ratuszowa ( plac c)

Scena studyjna MIMODROM „Podpatrzenia i zmyślenia” to pokaz w formie klasycznych etiud pantomimicznychdającym widzom możliwość przyjrzenia się samym sobie w krzywym zwierciadle sztuki. Odwieczne rozważania nad kondycją człowieka, poszukiwaniem własnej tożsamości i swojego miejsca na Ziemi, nad sensem istnienia i potrzebą znalezienia „drugiej połowy” stają się również naszym udziałem.

 

Godz. 20.15 „Alicja w krainie czarów?” Zielony kot,  Alchemia teatralna, reż. K. Kosior, sala teatralna, Rynek

Pokaz „Alicja w Krainie Czarów?” grupy „Zielony Kot”, złożonej z uczestnikówprojektu Alchemia teatralna, w reżyserii Karoliny Kosior „Alicja w Krainie Czarów?” to pytanie skierowane w stronę widzów, z którymi spektakl igra, bawi się i wciąga w swoją grę na różne sposoby – niekoniecznie zmuszając  podglądacza do wejścia bezpośrednio na scenę. Nie, nie, nie… o to się nikt nie musi martwić. Nadal pozostanie spektatorem. Spektakl dla widzów powyżej piętnastego roku życia.

Godz. 21.30 „HAPPENING: UNDER CONSTRUCTION” Strefa Srebrnej Góry, Rynek (plac a)

Strefa Srebrnej Góry – „UNDER CONSTRUCTION” happening inscenizowany, polegający na budowaniu, konstruowaniu, tworzeniu i życiu w spektaklu na ulicy w obrębie przestrzeni konstrukcji akrobatycznej z użyciem powietrznych sztuk cyrkowych i tekstów Tadeusza Różewicza na oczach i przy współudziale przechodniów, widzów, publiczności przypadkowej i nieprzypadkowej, w nawiązaniu do podróżujących kolektywów cyrkowych, w formie rezydencji ulicznej w mieście Świdnica.

Niedziela – 6.07.2014

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

http://www.aleheca.com.pl/

Godz. 17.00 „Pokój” Teatr Snów,  Rynek ( plac a)

Teatr Snów ma swój język teatralny, na który składają się ruch, obraz, plastyka, rytm, muzyka. Ogromną wagę przykładają do starannie skomponowanych obrazów, ruchu, aby tworzyć poezję właściwą tylko teatrowi. „Pokój” to opowieść o samotnym mieszkańcu niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości.http://teatr.websitestyle.53.ibc.pl/

Godz. 18.00 „Jedna kultura – 4 elementy”Performance, Rynek ( plac b)

„Jedna kultura – 4 elementy” – Performance łączący taniec, muzykę oraz szeroko pojętą sztukę uliczną, w wykonaniu Świdniczan, znanych z pokazów w poprzednich edycjach FTO. Grupa przedstawi krótką historię hip-hopu z naciskiem na 4 elementy z jakich się składa: break dance, graffiti, djing, rap.

Godz. 19.00 „Bardzo dziwna bajka” Teatr Pinezka, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)

Teatr Pinezka to wybuchowa mieszanka teatru jarmarcznego,  klaunady, pantomimy oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. „Bardzo Dziwna Bajka”- Motywy wielu bajek przeplatają się ze sobą tworząc barwne widowisko familijne. Krasnoludek, Troll, Czerwony Kapturek, Rycerz, Motylek, Baba Jaga i Clown, to tylko niektóre z bajkowych postaci, które pojawiają się w spektaklu. Bajka ponadpokoleniowa, bo przecież wszyscy lubią bajki.http://teatrpinezka.prv.pl/

Godz. 20.15  „To moja Marylin Monroe” monodram Eweliny Niewiadomskiej, sala teatralna, Rynek

To moja Marylin Monroe” monodram Eweliny Niewiadomskiej. Co łączy przeciętną, niespełnioną aktorkę i legendę światowego kina? W tym wypadku jedynie życiorys. Bohaterka monodramu Eweliny Niewiadomskiej pragnie prawdziwej miłości, chce sobą uwieść i zainteresować. Chce udowodnić, że nie jest kiepską aktorką, dlatego też prowadzi przewrotną grę, której finał jest zaskakujący. Piękna muzyka i niezwykle przekonująco ukazany pakiet emocji sprawiają, że na długo pozostaje w pamięci. Spektakl dla widzów powyżej piętnastego roku życia.

Godz. 21.30 „IN blue” Teatr AKT, Rynek (plac a)

Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. „In Blue”| to przedstawienie o lekkiej, niebanalnej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Temat przewodni to podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Fantazyjny świat wodny inspiruje do stworzenia wielu ciekawych wizualnie obrazów. Środki wyrazu to: klasyczna pantomima, taniec z wielkimi pelerynami-skrzydłami, taniec z wachlarzami w ogromnych kulach, popis na podwieszonej szarfie, taniec na szczudłach. http://www.teatrakt.pl/

plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b – wejście główne do Teatru
plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

Dodaj komentarz