XX Festiwal Teatru Otwartego 2017

PIĄTEK – 7.07.2017

Godz.16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy  – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz.17.00 „Moonsters“ Mr Pejo`s Company, Rynek (plac a)
Wędrujące Lalki Pana Pejo (Sankt Petersburg, Rosja) to teatr, którego twórcy nawiązują do tradycji karnawału, maski, groteski, a nawet jarmarcznych występów kuglarzy, czerpią inspiracje z barokowej opery, średniowiecznych miniatur, historycznych tańców i rytuałów. Ich lalki wciągają widzów do świata niezwykłych opowieści, pełnych humoru i magii. Każdy widz może z łatwością wcielić się w postać pięknej księżniczki, dzielnego rycerza, surowego władcy albo groźnego potwora…

Godz.18.00  „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!”  Teatr Falkoshow, Rynek (plac b)
Głównymi aktorami spektaklu „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!” są instrumenty orkiestry dętej. Tworzą one harmonie dźwięków oraz niesamowitych kształtów – metalowych krzywizn i połyskliwych powierzchni. Widzowie dowiadują się, jak działa orkiestra oraz poszczególne instrumenty. Spektakl odpowiada też na pytanie: co dzieje się z instrumentami, gdy już się zużyją? Wprowadza tym samym zagadnienia ochrony środowiska.
Teatr Falkoshow powstał w 2009 roku z inicjatywy Krzysztofa Falkowskiego – aktora i reżysera. Spektakle łączą w jedno edukację z rozrywką przy zachowaniu najwyższej jakości artystycznej. Każdy z nich prezentuje odmienną, a przez to unikatową formę teatru plastycznego. Skierowane są do dzieci, ale także dorośli świetnie się przy nich bawią.

Godz.19.00 „Niezapominajki” Teatrzyk Zielona Gęś, Dom Senior-Wigor, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury
Spektakl „Niezapominajki” jest patchworkiem zszytym ze wspomnień aktorek teatrzyku „Zielona Gęś”. Wspomnień bardzo trudnych, sięgających II wojny światowej, ale i tych radosnych, z czasów gdy królowały miłość i zabawa.
Teatrzyk „Zielona Gęś” przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” działa od 11 lat. Na deskach ŚOK-u mogliśmy oglądać go nie raz, a na Fetsiwalu Teatru Otwartego gościł już trzykrotnie. To teatr amatorski, tworzony z pasją i dużym zaangażowaniem. Inspirację czerpie ze sztuki pantomimy i tańca, przemawia bardziej obrazem niż słowem. Średnia wieku aktorów to 70 lat!

Godz.20.00 „Przygody kropli wody” Walny–Teatr, Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)
„Przygody kropli” wody to zabawna, pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody. Spektakl ma charakter lekcji w laboratorium, którą prowadzi szalony naukowiec i ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów z szafy laboratorium i wody, odpowiadając na pytanie, skąd się wzięło życie.
Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.

Godz.21.30 „Saga” Teatr Akademia Wyobraźni, Teatr Te-O-Ka, Grupa Żywy Teatr, Rynek (plac a)
„Saga” to epickie widowisko teatralne z udziałem wielkich (nawet sześciometrowych) form lalkowych, szczudlarzy i fajerwerków. W wędrówce poprzez oniryczny świat skojarzeń, mitów i symboli widzowie towarzyszą archetypicznym bohaterom: parze rozdzielonych kochanków poszukujących siebie nawzajem i odkrywających nieznane zakamarki własnej duszy.
Teatr Te-O-Ka z Wrocławia, Grupa „Żywy Teatr” i „Akademia Wyobraźni” (Projekt 3) badają podstawowe fundamenty sztuki ulicznej: język teatralny – poszukujący uniwersalnych znaczeń i prostoty przekazu – oparty o obraz, ruch, rytm; relację widz-aktor, „bez której teatr nie może istnieć” – aby docierać do miejsc, do których teatr nie dociera oraz różnych grup wiekowych i społecznych.


SOBOTA – 8.07.2017

Godz.16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

Godz.17.00 „Eunika w krainie cyrku” Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Rynek (plac a)
„Eunika w krainie cyrku” to widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”. Tytułowa bohaterka zasypiając, przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem przez cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze nieziemskie zwierzęta i inne  surrealistyczne istoty.
Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” założony został w 1999 r. przez Piotra Kulczyka. Obecnie jest prowadzony przez niego i Edytę Szotę-Kulczyk. To teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana wizja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happeningów.

Godz.18.00 „Noe” Walny–Teatr, Rynek ( plac b)
„Noe” to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia…tylko ono może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się widownia.

Godz.19.00  „Złota rybka” Teatr Bajka – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)
„Złota rybka” – oparta na oryginalnym tekście Puszkina według tłumaczenia J. Tuwima – realizowana jest w żywym planie, korzysta z masek, a Złotą Rybką jest marionetka. Historia opowiada o parze staruszków, którzy mimo biedy są szczęśliwi. Ich spotkanie ze złotą rybką było jedynie złym snem o zachłanności i próżności. Spektakl pokazuje dzieciom jak bardzo może zmienić się każdy z nas dążąc do władzy i bogactwa. Ile można stracić, a ile zyskać. Uczy też dokonywania odpowiednich wyborów.
Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz – aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza.

Godz.20.00 „Jestem Helena”* Agata Meyer-Lüters i Aga Bednarz – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek
Spektakl „Jestem Helena” jest formą solowego duetu. Tancerki są sobą, namacalnymi ciałami, ale jednocześnie spełniają dla siebie wzajemnie i dla widza formę reprezentacji duszy, świadomej obecności, wypełniającej każdego wiecznej energii. Zaciera się granica między ich indywidualnym istnieniem i stają się  podwójną realizacją jedności psychofizycznej.
Agata Meyer-Lüters – absolwentka PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Współtwórczyni spektaklu SPEED DATES show nagradzanego na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracowała z takimi twórcami jak Jacek Łumiński, Nicola Palladini, Rafał Urbacki.
Agnieszka Bednarz – absolwentka Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. Zdobyła taneczną klasę mistrzowską w hip-hopie oraz w tańcu towarzyskim. Jest współtwórczynią „Projekt: 3 Siostry”, który był prezentowany i nagradzany na scenach polskich i europejskich. Jest współtwórczynią międzynarodowej grupy teatralnej „Little: interference”.

Godz.21.30 „Płonące Laski 4” Teatr AKT, Rynek (plac a)
Spektakl „Płonące Laski” w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny bardziej nostalgiczne.
Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Spektakle oparte są o sztukę mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełnianych elementami cyrku i tańca, a absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu.


NIEDZIELA – 9.07.2017

Godz.16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową, Rynek (plac c)

Godz.16.30  „Bez kurtyny” wernisaż wystawy fotografii Wojtka Szabelskiego – Wieża Ratuszowa
„Bez kurtyny” to wystawa fotografii teatralnej autorstwa Wojtka Szabelskiego, który od 1988 roku pracował jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie, kontynuując ją do 2008 dla Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie prowadzi własną agencję fotograficzną. Jest autorem kilkunastu indywidualnych i zbiorowych wystaw, a jego zdjęcia sportowe nagradzano m.in. na: Konkursach Polskiej Fotografii Prasowej czy World Sport Photo Contest w Tokio. Był nagradzany i wyróżniony na Grand Press Photo, Konkursie Fotografii Prasowej, Photo Prestige. Od wielu lat przekłada swoje zainteresowanie teatrem na język fotografii – m.in. podczas: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, Festiwalu „Klamra”, Festiwalu Teatrów Lalkowych w Toruniu czy Festiwalu MALTA w Poznaniu.

Godz.17.00 „Za siedmioma wiekami” Teatr Rozrywki Trójkąt, Rynek (plac a)
„Za siedmioma wiekami” jest nieco uwspółcześnioną w treści, rekonstrukcją komicznego, jarmarcznego widowiska tzw. skomorochów – wędrownych artystów, działających od XII do XVII wieku na terenach Rusi oraz wschodniej Polski. Przedstawienie zawiera różne wątki, zarówno baśniowe, jak i fantastyczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W dużym stopniu opiera się na interakcji z widownią, która  w różny sposób wciągana jest do akcji.
Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, aczkolwiek w realizował i poważniejsze przedstawienia. W repertuarze posiada spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, przy czym skonstruowane są tak, by były atrakcyjne dla wszystkich widzów oraz wysoce interaktywne.

Godz.18.00 „Maruczella” Teatr Nikoli, Rynek ( plac b)
„Maruczella” łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federica Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Momentami nostalgiczna, innym razem zabawna przykuwa uwagę widzów aż do ostatnich sekund przedstawienia. Tracąc poczucie czasu i teraźniejszości przenosimy się wraz z aktorami na stary Dworzec Kolejowy, gdzie dym dawno zapomnianych już Parowozów zaprasza nas w romantyczną podróż.
Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1992. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. W 2013 roku Teatr oraz jego założyciel Mikołaj Wiepriew zostali uhonorowani odznaką Honoris Gratia miasta Krakowa za całokształt działalności.

Godz.19.00 „ Kolędnicy” scena c  – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową Rynek (plac c)
Legenda o Czwartym Królu, który nie dotarł do Betlejem połączona z Opowieścią Wigilijną, a obie wplecione w serię epizodów z życia Pana Eugeniusza, złapanego w samym środku świątecznych porządków. To spektakl na pograniczu koncertu, ulicznego show i odrobinę szalonego happeningu. Kontrabas z miotły, gitara z mopa, fujarki z rur PCV i inne domowej roboty to instrumenty, które w oparciu o live looping, wciągają publiczność we wspólne tworzenie kolęd i melodii towarzyszących. Spektakl zdecydowanie zabawny.
scena c – to wspólne przedsięwzięcie producenta i reżysera Piotra Chlipalskiego oraz kompozytora i multiinstrumentalisty Jacka Dzwonowskiego. Wspólnie pod egidą Teatru A, a w ostatnich latach gdańskiego Teatru Feta i „sceny c” występowali na zaproszenie festiwali teatralnych i teatru ulicznego w 13 krajach.

Godz.20.00 „Kontrabasista”* monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek
„Kontrabasista” to monodram przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią. Tekst Patricka Süskinda opowiada o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą o graniu „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Spektakl stanowi swoisty rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę również każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością.
Krzysztof Rogacewicz ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filię we Wrocławiu. W latach 1992–1995 był aktorem Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Od 1995 roku związany jest z Teatrem MASKA w Jeleniej Górze. Współpracował z Teatrem im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem CINEMA oraz Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. W 2005 roku został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem za rolę w spektaklu Pastorałki według Tytusa Czyżewskiego.

Godz.21.30 „Karnaval” Teatr “Giraffe Royal”, Rynek (plac a)
Przedstawienie „Karnaval” oszałamia kolorami i ruchem, wciągając widza w świat istniejącego gdzieś równolegle karnawału, który próbuje przeniknąć do naszego życia. Niekiedy się to udaje, a wtedy czas zamiera i dzieją rzeczy magiczne. Muza podaje artyście papier i długopis, obdarzając go natchnieniem i mocą tworzenia – wszystkie jego fantazje przekraczają granice między fikcją a rzeczywistością, materializując się.
„Giraffe Royal” to estoński teatr uliczny o ponad 25-letniej tradycji. Wystąpił w tym czasie w większości europejskich stolic, a przy przedstawieniu „Diabolo” współpracował z Terrym Gilliamem. Czerpie zarówno z klasycznego aktorstwa jak i tradycji mimu, klaunady, sztuk walki i japońskiego butō.

Godz.22.30 „Los Fuegos” Teatr Ognia, Rynek (plac a)
Spektakl teatru „Los Fuegos” to przestrzenne obrazy malowane ogniem. Wyjątkowe płonące rekwizyty w połączeniu z tańcem, żonglerką, scenicznymi trickami i umiejętnościami doświadczonej grupy łączą się z tym, co najlepsze w pokazach fireshow – pirotechniką, kolorowymi dymami, iskrami, płonącymi instalacjami i napisami oraz efektowną choreografią.
Teatr Ognia „Los Fuegos” powstał w 2004 roku w Krakowie. Jest jednym z najstarszych, najdłużej działających i najlepszych teatrów ognia w Polsce. Eksperymentuje nie tylko z żywym ogniem, ale również ze światłem oraz tzw. Nowym Cyrkiem. W oryginalny sposób wykorzystuje potencjał światła ultrafioletowego, tańca, akrobatyki i żonglerki. W swoim programie, oprócz pokazów tańca z ogniem, fireshow i pokazów świetlnych, ma również spektakle uliczne, pokazy żonglerskie, szczudlarzy, monocyklistów, mimów, żywe rzeźby, programy animacyjne i warsztaty.
*spektakl dla widzów powyżej 15 roku życia


IMPREZY TOWARZYSZĄCE
• „Z Głową w chmurach. Marzyciele” – Teatr Delikates – 7.07, godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00 Skwer z dzikami, ul. Franciszkańska
„Z głową w chmurach” to turystyka leniwa czyli wygodne lewitowanie – 21 minutowy spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii. Z wnętrza chmury widz-słuchacz złowi uchem historię z morałem o tym jaki jest świat, że jesteśmy jego częścią i że wszystko zależy od nas… Z głową w chmurach to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej zmieniając ją.
•  Fundacja „Czerwone Noski Klaun w Szpitalu” z wizytą w ŚWIDNICKIM LATAWCU – 7.07
• Familijne warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci – 8.07. godz.15.30–17.00, Galeria Fotografii – zapisy do 6 lipca: h.szymanska@sok.com.pl
• Warsztaty fotografii teatralnej w czasie spektakli i po nich w Galerii Fotografii dla wszystkich chętnych (Świdnicka Fotografia Niezależna), zapisy do 6 lipca przyjmuje Robert Kukla tel. 506859759, r.kukla@sok.com.pl


plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b – wejście główne do Teatru
plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

Skip to content