XVIII Festiwal Teatru Otwartego 2015

Piątek – 3.07.2015

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek,  Wieża Ratuszowa (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „Czego nie wiecie o Smokach” Teatr Rozrywki Trójkąt, Rynek (plac a)
Teatr Rozrywki Trójkąt powstał na początku 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, ale pojawiają się także poważniejsze realizacje Spektakl „Czego nie wiecie o smokach” został zainspirowany książką słynnego psychologa Marshalla B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”. Opowiada o przygodach głównej bohaterki , Lu, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków, z zamiarem ich zabijania i w ten sposób odreagowania spotykających ją przykrych sytuacji. Z upływem czasu i wraz z kolejnymi napotykanymi smokami, Lu przekonuje się, że przemoc jest bezsensowna i niczym nie uzasadniona, a komunikacja z innymi ludźmi powinna być oparta na rozpoznaniu własnych emocji. Poważny temat został jednak w tym przedstawieniu potraktowany z dużym poczuciem humoru i lekkością. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków. Zawiera także elementy interakcji z publicznością.

Godz. 18.00 „Skacząca królewna” Teatr Bajka, Rynek (plac b)
Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz – aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. „Bajka” jest teatrem lalkowym objazdowym, otwartym na każde warunki sceniczne. Grają na bruku, na scenie, w małych i dużych pomieszczeniach a nawet w warunkach leśnych. „Skacząca królewna” opowiada o pięknej królewnie która uwielbia tańczyć. Jednak zły czarodziej zamienił jej taniec w skakanie. Jak potoczą się dalsze losy królewny? Czy ktoś wybawi ją z nieszczęścia? O tym cicho sza, teatralna tajemnica.

Godz. 19.00 „Baśń o Rybaku i złotej Rybce” Teatrzyk Zielona Gęś, sala teatralna, Rynek
Grupa teatralna „Teatrzyk Zielona Gęś” to cudowni i twórczy seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy. Dziś w swoim spektaklu na bazie teatru ruchu z elementami pantomimy i tańca, wprowadzą nas świat starej baśni rosyjskiej „O Rybaku i Złotej Rybce” autorstwa Braci Grimm a później poetycko opublikowanej przez Aleksandra Puszkina. Baśń z pozoru prosta, porusza wciąż aktualne tematy szczególnie w dobie rozszalałego konsumpcjonizmu, gdzie „mieć” staje się istotniejsze niż „być”. Grupę prowadzi Monika Masłowska. Scenografia, kostiumy oraz rekwizyty Jolanta Rosińska oraz Elżbieta Dudziak.

Godz. 19.30 „Dokąd zmierzamy” Alchemia teatralna, Rynek (plac b)
Co tu robimy i dokąd zmierzamy? Przed jakimi wyborami stajemy, uwikłani w prozę życia i jakie podejmujemy decyzje, wepchnięci w tryby codzienności? Te i inne pytania, dotyczące świata i ludzkiej natury, przyświecały młodym adeptom sztuki teatralnej w trakcie pracy nad nowym happeningiem organizowanym w ramach Alchemii teatralnej, pod opieką Tomasza Dajewskiego. www.alchemiateatralna.pl

Godz.20.15 „Wizyta” Scena Pantomimy Forum XXI, Wieża Ratuszowa  (plac c)
Grupa powstała w 2014 roku, w studium animatorów kultury i bibliotekarzy SKiBA we Wrocławiu z inicjatywy Tomasza Dajewskiego – aktora mima, reżysera, choreografa i pedagoga. Inspiracje Forum XXI stanowią pragnienia: refleksji nad naturą człowieka, eksplorowania ruchu jako materii scenicznej oraz, przede wszystkim, niemej „dyskusji”. Scena Pantomimy Forum XXI nie daje odpowiedzi – stawia pytania i hipotezy, zostawiając widzowi przestrzeń do analizy tematu. Wszyscy chyba, raz na jakiś czas, przyjmujemy w naszych domach gości. Często odwiedzają nas ludzie, których znamy i zwykle spodziewamy się ich wizyty. Jednak – jak od każdej reguły – zdarzają się wyjątki. Co, jeśli odwiedziny są niezapowiedziane, a gość… co najmniej nietypowy? Jak zachowalibyśmy się w takiej sytuacji? Schematycznie i powściągliwie czy przeciwnie – górę wzięłoby roztargnienie i brak opanowania?

Godz. 21.30 „Proces” Teatr Formy Rynek (plac a)
Teatr Formy istnieje od 1996. Spektakle grupy ukazują przede wszystkim współczesność i człowieka teraźniejszego – artyści chętnie sięgają po inspiracje literackie, ale też wspólne wielu kulturom mity i legendy. Z dużym powodzeniem gościli na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Spektakl, przygotowany na podstawie „Procesu” Franza Kafki, ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem – każdym.


Sobota – 4.07.2015

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy,  Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „Toy, Toy Circus Show” Rynek ( plac a)
Klaun Rufi Rafi to alter ego Rafała Biesiady, performera, animatora kultury i pedagoga zaangażowanego w wiele projektów artystycznych oraz społeczno-kulturalnych. Występuje ze swoim Teatrem Jednego Klauna w kraju i zagranicą, na ulicach miast i miasteczek, scenach, festynach i festiwalach. Spektakl „Toy Toy Circus Show” – stara skrzynia pełna starych zabawek… Zabawek? Czy może artystów cyrkowych? Kto wie co może się wydarzyć, gdy jeden klaun odkrywa starą skrzynię? Jedno jest pewne: … panie, panowie cyrk przyjechał ….! Zabawki – artyści, Rufi Rafi i muzyka na żywo. http://www.klaun-art.pl/

Godz. 18.00 „Muzikanty” Scena C, Rynek (plac b)
„scena c” z początkiem tego wieku była miejscem, sceną domową, gdzie zaprzyjaźnieni artyści prezentowali sobie nawzajem swoje, często prapremierowe, pomysły. Potem przyszedł czas na scenę wędrowną ,do której Piotr Chlipalski zaprosił Jacek Dzwonowski. „Muzikanty” to z jednej strony koncert, z drugiej widowisko, które co chwilę pożycza sobie do wspólnego grania widownię, udowadniając tym samym, że (przy odrobinie pomocy) z każdego wydobyć można drzemiącego w nim muzyka. http://scena-c.com/

Godz. 19.00  „Kruchość” Teatr Ecce Homo, Wieża Ratuszowa ( plac c)
Teatr powstał w 1996 roku z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych – Tadeusza Maja. Od początku istnienia menagerem i od 2000 roku opiekunem artystycznym zespołu jest Anna Kantyka-Grela  Teatr tworzą głównie ludzie młodzi – uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich i studenci ale także osoby dojrzałe – młode duchem.  Do tej pory zostało zrealizowanych 38 spektakli, z których większość jest na stałe wpisana jest do repertuaru.
„Kruchość”, którego tematem jest samotność. Najczęściej dramatyczna, bez względu na okoliczności; bo nie tylko wtedy, gdy jest wynikiem bycia samotnym, ale i wówczas, gdy jej doświadczamy będąc pośród innych ludzi. Wykonawcy z niemałą ekspresją, mając w tle odpowiednią w klimacie i rytmie muzykę, opowiadają o osamotnieniu, które coraz częściej jest wynikiem pękania więzi pomiędzy ludźmi i atrofii uczuć oddalającej ich od siebie i wpędzającej w zakamarki wnętrza, by się w nim schować. http://www.eccehomo.pl/

Godz. 19.30   wernisaż wystawy „W Oczekiwaniu Ocaliciela” prace F.Starowieyskiego – Galeria Fotografii, Rynek 43
Franciszek Starowieyski- rysownik, malarz, grafik, scenograf i kolekcjoner, autor około 300 plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek, miał ponad 200 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Był twórcą i wykonawcą tylko jemu właściwej i specyficznej formy malarstwa jaką jest Teatr Rysowania w formie wielkoformatowych kompozycji wypełnionych kłębowiskiem kobiecych i zwierzęcych kształtów. Twórczość Starowieyskiego nawiązywała do antyku i renesansu perfekcyjnym opanowaniem rysunku i skrótu perspektywicznego oraz umiłowaniem zasad geometrii, zaś w rozbudowaniu formy i treści, gwałtownych kontrastach światłocieniowych, zawiłej, trudnej do odszyfrowania treści, skłonnością do makabry i zainteresowaniem anatomią – do sztuki baroku.

Godz. 20.15 „FUCK YOU EU.RO.PA!” monodram Joanny Kołtyś,  sala teatralna, Rynek
Monodram „Fuck you Eu.ro.Pa!” stanowi indywidualną pracę Joanny Kołtyś, którą rozpoczęła w październiku 2008 r. pod opieką Grzegorza Stawiaka. W 2009 roku aktorka wzięła udział w 54. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, gdzie za swój monodram podczas Finału otrzymała 4. nagrodę. „Fuck you Eu.ro.Pa!” mołdawskiej autorki Nicolety Esinencu (rocznik 1978) ma formę rozmowy z nieobecnym ojcem, której bohaterka nie umiała, a może nie zdążyła przeprowadzić kiedyś. Asumpt do wspomnień z dzieciństwa i młodości, kiedy Mołdawia była jeszcze częścią ZSRR, daje stary gramofon i „pocztówki dźwiękowe” z radzieckimi standardami (w Polsce dostępne jeszcze w latach 70. Doświadczenia komunistycznej codzienności, potem rozpad ZSRR i wyjazd do wymarzonej Europy stanowią treść owej nieodbytej rozmowy. Jednak powtarzany ciągle zwrot: „Tato, koniecznie muszę ci coś powiedzieć… ” sugeruje, że sedno i pointa nie zostają w tej imaginowanej konwersacji osiągnięte. Czy chodzi tylko o rozczarowanie Europą?…

Godz. 21.30 „Siewca” Teatr A Rynek (plac a)
Teatr „A” jest offowym, autorskim, zawodowym teatrem religijnym. Działając od 1996 r. ma aktualnie w swoim repertuarze blisko trzydzieści premier oraz wiele innych przedsięwzięć artystycznych. Siewca to przedstawienie plastyczne, w sekwencji widowiskowych scen fabularnych odsłaniające uniwersalną opowieść. Stąd w spektaklu miejsce na specyficzny ruch sceniczny, układy choreograficzne, efekty oparte na technikach fire – show, plastyczne postaci na szczudłach, szczególna rola kostiumu i scenografii. Formę przedstawienia reguluje muzyka (grana na żywo przez multiinstrumentalistę, który wciela się w rolę Stwórcy Odwiecznego Słowa). http://www.teatr-a.art.pl/

Niedziela – 5.07.2015

Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00„Teoria względności”, Teatr Nikoli, Rynek ( plac a)
Teatr Nikoli założony został w Kijowie w 1990 r. przez Mikołaja Wiepriewa – reżysera i aktora z Rosji, zaś w 1992 roku przeniósł się do Polski. Początkowo istniał pod nazwą „Biały Klaun”, a teraz jako Teatr Nikoli reprezentuje indywidualną formę teatru ruchu, która zawiera elementy pantomimy, komedii dell`arte, tańca współczesnego, cyrku i akrobatyki. ”Teoria względności” to opowieść o Einsteinie, która przedstawia wolność jego ścisłego umysłu oraz magię procesu twórczego. Kreowany jest on poprzez teatr ruchu, elementy komizmu oraz taniec. http://www.nikoli.art.pl/

Godz. 18.00 „Historie domowe” Klaun Rufi Rafi, Rynek ( plac b)
Klaun Rufi Rafi to alter ego Rafała Biesiady, performera, animatora kultury i pedagoga zaangażowanego w wiele projektów artystycznych oraz społeczno-kulturalnych. Spektakl Historie domowe to przestrzeń domu, do tego jeden klaun i masa rzeczy codziennego użytku, z których każda jest inspiracją do opowiedzenia krótkiej historii. To opowieść o rzeczach powszednich, które przydarzają się każdemu, ale każdemu przydarzają się inaczej. Pod kołdrą zwykłości uśpione są żart, groteska i niezwykłość. Historie domowe to połączenie języka teatru, cyrku z poetyką czeskich kreskówek. http://www.klaun-art.pl/

Godz. 19.00 „Kabaret” Grupa Żywy Teatr Wieża Ratuszowa (plac c)
Grupę Żywy Teatr założyli Magda Bocian i Sławek Cios- aktorzy z wieloletnim doświadczeniem. Podróże po Europie oraz udział na wielu festiwalach teatralnym zaowocowały poznaniem różnych technik teatralnych. Grupa tkwi korzeniami w tradycji teatru ulicznego, dlatego ruch, działania na szczudłach, to typowe jego elementy. „Kabaret” to scenki obyczajowe w wykonaniu pary aktorów na szczudłach, którzy przeżywają całkiem prozaiczne perypetie codzienności ale także wielkie namiętności, takie jak miłość, zazdrość. Wszystko ma zabarwienie humorystyczne, więc aktorzy choć wyrażają cechy dobre i złe ludzkiej natury, budzą sympatię widzów, z których niektórzy niespodziewanie stają się bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń.  http://www.zywyteatr.com/

Godz.19.30 „Niby nic” „Power Moves”, Rynek  (plac b)
Akrobaci, żyjących pasją do występów artystycznych. Od wielu lat występują zdobywając doświadczenie zarówno w Polsce jak i za granicą, starając się  zawsze czerpać radość i satysfakcję z przekazywanych ludziom emocji.

Godz. 20.15  „KOLABO” Taniec/Muzyka sala teatralna, Rynek
„OTWORZ OCZY” Teatr, taniec, muzyka jako forma ekspresji codziennej.

Godz. 21.30, „Mewa” Teatr Woskresinnia Rynek (plac a)
Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę. Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna – absolwenta  reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. http://www.voskresinnia.eu/


plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b – wejście główne do Teatru
plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

Skip to content